Javuló külkereskedelmi mérleg

Pozsony. Külkereskedelmi mérlegünk hiánya augusztusban 4,2 milliárd koronát tett ki, ami a felével alacsonyabb, mint a tavaly augusztusi hiány, és 2000 októbere óta a legjobb eredménynek számít.

Pozsony. Külkereskedelmi mérlegünk hiánya augusztusban 4,2 milliárd koronát tett ki, ami a felével alacsonyabb, mint a tavaly augusztusi hiány, és 2000 októbere óta a legjobb eredménynek számít. A statisztikai hivatal szerint ehhez a legnagyobb mértékben a kivitelünk csaknem 13 százalékos növekedése járult hozzá, aminek köszönhetően 52,5 milliárd koronányi árut sikerült exportálnunk. Közben azonban a behozatal csak nem egész 4 százalékkal nőtt, ami 56,7 milliárd koronás importnak számít. Kivitelünk azonban nem csak augusztusban ugrott meg, hiszen az idei első nyolc hónap átlagát tekintve is, 3,3 százalékkal emelkedett. Az augusztusi rendkívül alacsony deficit ezúttal a gazdasági elemzőket is meglepte, akik 6,18 milliárd korona körüli hiányt jósoltak. A szakértők szerint a kivitel a későbbiek során is növekedhet. A jó makrogazdasági adat azonban a szlovák korona árfolyamára is pozitív hatással volt, hiszen az eredmények közzététele után a 41,94 korona/euró szintről csaknem 20 fillérrel erősödött.

A legnagyobb problémákat továbbra is az Oroszországgal folytatott kereskedelem jelenti, ahonnan hatalmas mennyiségű energiahordozót hozunk be, ugyanakkor az oda irányuló kivitelünk ettől jóval elmarad. Emiatt az Oroszországgal folytatott kereskedelmet az idei év első nyolc hónapjában 56,3 milliárd koronás hiánnyal zártuk. Deficites volt azonban Szlovákia külkereskedelme Spanyolországgal (9,2 mld. Sk) és Kínával (7,7 mld. Sk) is. Többlettel zártuk ugyanakkor a kereskedést Olaszországgal (13,8 mld. Sk), Ausztriával (13,1 mld. Sk) és Magyarországgal (10,6 mld. Sk).

Az elmúlt hónapokban tovább nőtt az Európai Unió országaiba irányuló kivitelünk, az unió piacain így mára az exportunk 60,4 százalékát sikerül elhelyeznünk, miközben az onnan behozott áruimportunk 50,5 százalékát teszi ki. Csökkent ugyanakkor a CEFTA-országokba irányuló kivitelünk, ami jelenleg az exportunk 28,6 százalékát teszi ki. Az onnan származó behozatalunk azonban csaknem 7 százalékkal nőve, importunk 23 százalékát teszi ki. (t, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?