Januártól több pénzintézet szolgáltatásai is drágulnak

Pozsony. A bankok egy része az új évet 2018-ban is a díjszabás módo-sításával köszönti.

Pozsony. A bankok egy része az új évet 2018-ban is a díjszabás módo-sításával köszönti. Ed-dig hat pénzintézet jelezte, hogy januártól szeretne rendet terem-teni a díjaiban, vagyis az ügyfeleik drágábban jut-hatnak hozzá egyes szolgáltatásaikhoz.

A banki díjak várható módosulását a FinancnyKompas.sk pénzügyi portál elemzői mérték fel a bankok által a napokban közzétett adatok alapján. A hatályos jogszabályok szerint a pénzintézeteknek ugyanis minimum két hónappal előre kell jelezniük a díjszabás módosítását. Eddig hat bank – a Szlovák Takarékpénztár, az Általános Hitelbank (VÚB), a ČSOB, az OTP, a Privatbanka és az Oberbank – jelezte, hogy január elsejétől változnak a díjai.

„A díjak módosításával a bankok egyrészt arra szeretnék rávenni az ügyfeleiket, hogy minél több tranzakciót elektronikus úton intézzenek, vagyis kisebb teher háruljon a bankfiókokra, másrészt így szeretnék legalább részben pótolni az alacsonyabb kamatok miatti kieséseket” – nyilatkozta Maroš Ovčarik, a FinancnyKompas.sk portál ügyvezető igazgatója. Szerinte elsősorban a készpénzes tranzakciók esetében számíthatunk látványosabb változásokra, egyes pénzintézetek azonban a számlavezetési és a számlakivonattal kapcsolatos díjon is változtatnak.

A Szlovák Bankszövetség (SBA) elismeri ugyan, hogy januártól mintegy 21 tétel esetében változnak a díjak, ugyanakkor azzal érvel, hogy az ügyfelek ezt alig veszik majd észre. „Mivel a változások nagy része a kevésbé igényelt szolgáltatásokat érinti, olyanokat, amelyeket nem tartalmaznak a banki ügyfélcsomagok, az átlagos ügyfeleket a januári változások nem érintik nagyobb mértékben” – vallja Marcel Laznia, a Szlovák Bankszövetség elemzője. Szerinte a bankok a most közzétett módosításokkal elsősorban a számukra kevésbé nyereséges tranzakciók esetében szeretnék csökkenteni a kiadásaikat.

Annak ellenére, hogy az elmúlt években jelentős mértékben csökkentek a pénzintézetek kamatokból származó bevételei, még mindig ezek számítanak a fő bevételi forrásuknak. „Míg az összes bevétel nagyjából 73 százaléka köszönhető a kamatoknak, a banki díjak részaránya csupán 24 százalék. Ez utóbbi az Európai Unióban az egyik legalacsonyabb részaránynak számít” – mondta Laznia. Ovčarik szerint azonban ez hamarosan változhat. „A bankok kénytelenek lesznek módosítani az eddig alkalmazott módszerükön, amely szerint a fő bevételi forrásuknak a kamatok számítanak. Mivel ezek az elmúlt időszakban csökkentek, és egyelőre nem várható a látványos növekedésük, a bankok kénytelenek más módon pótolni az ezzel járó kieséseket, ennek pedig az egyik módja a díjak növelése” – vallja a FinancnyKompas.sk portál ügyvezető igazgatója.

Az elemzők a banki ügyfeleknek azt ajánlják, hogy ha a növekvő díjak korszakában csökkenteni szeretnék a banki szolgáltatásokkal kapcsolatos kiadásaikat, minél több tranzakciót elektronikus úton hajtsanak végre. „A bankfiókok igénybe vétele a sokszorosába kerül annak, mint ha ugyanezt interneten keresztül intéznénk. Aki csak teheti, minél előbb álljon át az internetes banki szolgáltatásokra” – tanácsolja Ovčarik. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?