Prága/Varsó. Még több mint 1000 milliárd koronás bevételre – nagyjából az éves cseh költségvetésnek megfelelő összeg – tehet szert a prágai államkassza, ha a kormány eladja a kezében lévő maradék nagy állami vállalatokat.
Indul a cseh privatizáció utolsó nagyobb hulláma
Eladó prágai reptér
Mirek Topolánek kormánya már az ősszel döntést hozott arról, hogy a Letiště Praha céget állami részvénytársasággá alakítja át, ami a tervezett privatizáció első lépése. Aleš Řebíček, közlekedési miniszter szerint valószínű, hogy a céget még az év végén eladják. A Hospodářské noviny gazdasági lap szerint a prágai repülőtér iránt több tucatnyi cég érdeklődik, s köztük van a párizsi, frankfurti illetve a bécsi repülőtér üzemeltetője is. A becsült bevétel mintegy 70 milliárd korona.
Szintén az idén kerül eladásra a Škodaexport, volt külkereskedelmi vállalat, folyamatban van a ČEZ villamos művek közel 7%-os részvénycsomagjának az eladása is. Az állam részesedése a ČEZ-ben 67,8%. A részvénycsomag eladásából a Topolánek kormány legalább 30 milliárd koronát akar szerezni, amelyet elsősorban a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére szeretnének felhasználni. Řebíček szerint a Ruzyně eladása után a Cseh Légitársaság eladása következne. A prágai repülőtérnek a ČSA tulajdonában lévő teherfuvarozási részét már korábban eladták. Magát a légitársaságot 5 milliárd koronára becsülik. A Cseh Vasút teherfuvarozási részlege 49%-ának az eladásáról már szintén van egy előzetes kormánydöntés. A várható bevétel 12 milliárd korona. Tervezik a cseh és a szlovák vasút cargo részlegének az egyesítését is, ami viszont akadozik a szlovák fél politikai ellenállása miatt.
Kicsinosítják a postát
A Cseh Posta átalakítása ugyancsak az idei év egyik feladata. Ivan Langer belügyminiszter azonban nemrégiben bejelentette, a magánosítási folyamat beindítása, tehát a Cseh Posta részvénytársasággá alakítása fél évet fog késni. A kormány ugyanis szeretné „jobb kondícióba” hozni a postát, hatékonyabbá tenni a munkáját, hogy többet tudjon kérni érte. Maga a posta viszont azzal akarja jobb helyzetbe hozni magát, hogy január elsejétől 10-15%-kal drágította szolgáltatásait.
A legnagyobb közép-európai áramszolgáltató cégnek számító ČEZ magánosításáról már évek óta folyik a vita. Két koncepció ütközik: az egyik szerint a gigantikus energetikai céget egy az egyben kellene eladni, míg a másik koncepció szerint darabokban. A kormány erről az idén részletesebben tárgyalni fog, s nem valószínű, hogy végleges döntés születne. A ČEZ értékét 350 milliárd koronára tartják a szakértők.
Hasonlóan nagyon érzékeny a Budějovický Budvar világhírű sörgyár magánosításának a kérdése. A kormány a közeli hetekben választ ki egy tanácsadó céget, amely a sörgyár állami részvénytársasággá való átalakítását fogja kezelni. A sörgyár legértékesebb része a gyár neve, a márka, amelyet legalább 30 milliárd koronára becsülnek. A Budvar a márkahasználatról már évtizedek óta nagy vitát folytat az amerikai Anheuser-Busch konszernnel, amely magának követeli ezt a nevet. Jelenleg mintegy 80 per van folyamatban, s az utóbbi években a Budvar egyre többet nyer meg.
A Lesy České Republiky állami erdőtársaság esetleges magánosításáról első ízben karácsony előtt Petr Gandalovič, a mezőgazdasági tárca vezetője beszélt. A vita arról folyik, hogy a mintegy 750 milliárd koronára becsült óriáscég mekkora részét adják el és hogyan.
Csak Szlovákia állt le
Politikai szempontból fontos, hogy a nagy állami cégek magánosítását, eladását határozottan és egyértelműen csak az ellenzéki Cseh-Morva Kommunista Párt ellenzi. A Cseh Szociáldemokrata Párt a megfontolt privatizáció híve, s néhány helyen meghagyná az állam részleges befolyását is. A kormányzó Polgári Demokratikus Párt pedig mindent magánkézbe adna idővel, mert azt állítja, hogy az állam rossz gazda. A kormány azt is mérlegeli, hogy eladná a neves Thermal luxusszállót Karlovy Varyban. Egyébként Lengyelország is újra a privatizáció útjára lép. A Tusk-kormány két évnyi szünetet követően mintegy 300 állami vállalatot tervez értékesíteni, az ezekből befolyó együttes árbevétel 4,5-5 milliárd zlotyra (41-46 milliárd korona) becsülhető. Térségünkben egyedül Szlovákiában jegelték a privatizálás folyamatát, ennek hátulütőjeként a pozsonyi repülőtér felfutása meg is torpant.
A nagy cseh állami cégek, amelyek magánosítása előkészületben vagy tervben van:
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.