Hőszigetelés kedvező hitelből

Pozsony |

<p>Az elmúlt években ugyan jelentősen megugrott a lakóházak hőszigetelése iránti igény, a szlovákiai panelházak és családi házak többsége azonban még nincs szigetelve.&nbsp;Az állam kínál kedvezményes kölcsönt, ám ennek a kerete erősen korlátozott, így bizonyára nagy érdeklődés fogadja majd a legnagyobb hazai kereskedelmi bank ezzel kapcsolatos legújabb ajánlatát.</p>

Az Európában elfogyasztott energia mennyiségének több mint 40 százalékát használják fel a házak, amelyek legnagyobb energiaigénye a fűtésből és a hűtésből származik. Ezért az épületek azok, amelyek a legnagyobb energiatakarékossági lehetőséget rejtik magukban: korszerűbb és szakszerűbb épületszerkezet segítségével az épület energiafelhasználása akár 70 százalékkal is csökkenthető. A legnépszerűbb energiahatékonysági beruházás a hőszigetelés. A beruházás pár éven belül kifizetődik, illetve az ingatlan piaci értékét is növeli, mégpedig jellemzően az alkalmazott hőszigetelő anyagok költségénél jelentősebb összeggel. Mindezt a lakosság is egyre jobban tudatosítja, a hőszigetelt épületek aránya azonban továbbra sem túl nagy. Az épületek hőszigetelésével foglalkozó cégek szakmai szervezete szerint eddig a családi házaknak nem egész az ötödét, a társasházaknak pedig a harmadát szigetelték.

A legnagyobb problémának a szigeteléshez szükséges összeg előteremtése számít. Az állam erre is nyújt kedvezményes hitelt. Martin Kóňa, a közlekedési és építésügyi tárca szóvivője szerint az Állami Lakásfejlesztési Alap a tavalyihoz képest idén 15 százalékkal több, összesen 164 millió eurót fordíthat a lakásépítés és lakásfelújítás támogatására, amiből 60,5 millió eurót szánnak a lakásfelújításra és az épületek hőszigetelésére is. Az idei év újdonságának számít, hogy a lakóházak hőszigetelésére már az uniós forrásokat is felhasználhatják. A regionális operatív programból és a Pozsony megyének szánt operatív programból erre 11,5 millió eurót fordíthatnak. Az alap rendelkezésére álló pénzösszeget azonban január első napjaiban szétkapkodják, így aki ezt lekéste, már csak jövőre pályázhat. Az utóbbiakon segíthet a Szlovák Takarékpénztár legújabb ajánlata. A legnagyobb hazai kereskedelmi bank az Európa Tanács Fejlesztési Bankjával (Council of Europe Development Bank – CEB) kötött egyezséget egy 30 millió eurós hitelkeretről, amit a társasházak vehetnek igénybe az energiahatékonyság növelésére. Az egy projektre igényelhető hitel legfeljebb 850 ezer euró lehet. A hitel összege azonban nem haladhatja meg az összköltségek 50 százalékát, vagyis a költségek felét saját forrásból vagy egyéb hitelből kell finanszírozni. A kölcsönt a társasházak hőszigetelésére, a nyílászárók, radiátorok és hőszabályzók cseréjére vehetik igénybe. Bizonyos feltételek mellett a kölcsönt a projektdokumentáció kidolgozására vagy a felvonók és az erkélyek cseréjére is fel lehet használni. A feltételek között szerepel azonban, hogy az ennek köszönhető energiamegtakarításnak el kell érnie a 15 százalékot. A hitel legnagyobb előnye, hogy akikkel szeptember 13-ig kötik meg a szerződést, azok 0,38 százalékponttal alacsonyabb kamatra számíthatnak a klasszikus hitelekkel szemben. Az éves hitelkamat így akár 2,54% is lehet. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?