Pozsony. Akár már e héten lezárhatjuk a csatlakozási tárgyalások versenyjogi fejezetét. A diplomaták szerint ugyan Szlovákia ellen még több kifogás is van, ám ezt már az Európai Unió nagyköveteinek mai találkozóján áthidalhatnák.
Holnap lezárhatjuk a versenyjog fejezetét
Szlovákia ellen elsősorban Spanyolország és Franciaország emelte fel a szavát, mivel nem értenek egyet a pozsonyi Volkswagennek nyújtott állami támogatással. Korábban ugyan már úgy tűnhetett, hogy a Volkswagen állami támogatásába belenyugszik az unió, a helyzetet azonban jelentősen bonyolította, hogy a Seat gépkocsik gyártásának egy részét áthelyezték a szlovák fővárosba. A diplomaták szerint a kassai U.S. Steelnek adott állami támogatások ellen csak formai kifogásai vannak egyes EU-tagoknak.
Az Európai Unió a kartellellenes és a vállalati fúziós politika területén általában kielégítőnek tartja a többi tagjelölt előrehaladását is a jogharmonizációban és az intézményi háttér megteremtésében. Annál elégedetlenebb viszont a tagjelölt országok többségének állami támogatási politikájával, amely számos pontban eltér az Európai Unióban alkalmazott gyakorlattól. Brüsszel szerint a tagjelölt országoknak nem elég a csatlakozás előtt átvenni a versenyjogi szabályokat, de azokat már alkalmazni is tudniuk kell. Az unió megközelítése szerint az érintett államok hatóságainak és gazdasági szereplőinek időben hozzá kell szokniuk a Közösségben megkövetelt versenypolitikai fegyelemhez, hogy belépésük ne okozzon zavarokat a belső piacon. Hogy csak egy példát említsünk: az Európai Bizottságnak az új tagok belépését követően hivatalból el kellene járnia azokkal a nem EU-konform adókedvezményekkel szemben, amelyeket a tagjelöltek széles körben alkalmaznak a külföldi működőtőke becsalogatására.
A jogi érvek mögött jelen esetben racionális gazdasági megfontolások állnak. A Bizottság szemében aggályosnak tekintett állami támogatások, mint amilyenek a nagyvonalú adókedvezmények vagy a különleges gazdasági övezetek (például vámszabad területek), a gazdasági növekedéshez szükséges közvetlen külföldi tőkebefektetésekhez segítik hozzá a tagjelölteket. A jelöltek ezért abban érdekeltek, hogy legalább a csatlakozásig fenntarthassák az EU által kifogásolt adókedvezményeket, amikortól majd már a közösségi pénzek vehetik át a növekedés motorjának szerepét a külső tőkebevonástól. Nem elhanyagolható azonban az sem, hogy a közép- és kelet-európai országok kormányai érthető okból nem szívesen húznak ujjat a nagy külföldi multinacionális vállalatokkal.
Ha Szlovákiának holnap sikerülne lezárnia a versenyjog fejezetét, akkor megszabadulhatnánk az utolsó fejezettől, amely nincs közvetlen kapcsolatban az Európai Unió költségvetésével. A csatlakozási tárgyalásokon így már csak két fejezet állna előttünk: a mezőgazdaság és a költségvetési joganyag, amelyekről még az unió brüsszeli, október 24-én és 25-én tartandó ülésén tárgyalnak majd. Szlovákia eddig 27 csatlakozási fejezetet zárt le a 30-ból, miközben a decemberi koppenhágai csúcsig az összes fejezetet le szeretnék zárni. (tasr, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.