<p>Pozsony. A mezőgazdasági termelés bemeneti tényezői, összetevői nap mint nap drágulnak. Az eredményes gazdálkodás egyik alapja az elegendő csapadékmennyiség. Ha pedig nincs kellő mennyiségű égi áldás, az öntözéshez kell folyamodni. Sajnos, ma már sok gazdaság anyagiak hiányában egyszerűen nem engedheti meg magának ezt a luxust.</p>
Hidegzuhany az öntözőknek?
SUSLA BÉLA
A kormány gazdasági tanácsának június 24-i ülésén szó volt arról, hogy a mezőgazdasági termelők esetében nem vetnek ki adót az öntözővízre. „Erre Peter Žiga környezetvédelmi miniszter külön felhívta a figyelmet” – mondta lapunknak Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara (AKS) elnöke. Tegnap a kamara levelet intézett Ľubomír Jahnátek agrárminiszterhez, melyben a tárcavezetőt arra szólítja fel, hogy ezen a téren is támogassa a honi termelőket, és az öntözővíz ára maradjon a korábbi szinten. „A 364/2004 Tt. sz. törvényről van szó, egészen pontosan annak tizenkettedik részéről, melyben benne foglaltatik, hogy a mezőgazdasági célokra szánt víz nem esik többletadó alá” – részletezte Patasi. A kamara vezetője többek között arra figyelmezteti Jahnátek minisztert, hogy a speciálisnövény-termesztés felettébb kézimunkaerő-igényes, s ezt az ágazatot nem szabad mellékvágányra helyezni. Annál is inkább, mivel a kormány úton-útfélen hangoztatja a vidéki foglalkoztatottság fellendítését, hangsúlyozta Patasi Ilona. „Ha a speciálisnövény-termesztést elhanyagolja a minisztérium, újabb munkahelyek szűnnek meg a falvakban és a községekben, miközben a zöldséget idehaza is jó minőségben és jelentős mennyiségben elő lehetne állítani, ezáltal mindenképpen fékezni lehetne a behozatalt. A miniszter úrnak azt is jeleztem, hogy a kormány több dokumentumban is hangsúlyozza a szlovákiai produktumok értékesítésének fontosságát a hazai boltokban. Ezért is szükség van a speciálisnövény-termesztés fokozott támogatására, melynek része a korszerű öntözőberendezések üzemeltetése. Ha pedig ezek megvannak, akkor kellőképpen ki is kell használni a technológiát, s ezzel egyetemben az öntözővizet is. Pontosan ezzel kapcsolatos kamaránk levele az agrárreszort vezetőjéhez. Az öntözővíz árát egyszerűen nem szabad emelni, illetve további tételekkel leterhelni” – nyomatékosította Patasi.
A miniszterhez intézett kamarai levelében a továbbiakban az áll, hogy a dráguló öntözővíz elsősorban a cukorrépa, a vetőmagnak termesztett kukorica, a zöldség, a gyümölcs és a szőlő termesztését tenné anyagiakban még igényesebbé. „Egy átlagos gazdasági évben hektáronként mintegy 2–3 ezer köbméternyi vizet szükséges kijuttatni a termőföldre, s ha a mostanihoz képest a mezőgazdasági termelőknek drágulna az öntözővíz, a jelzett növénykultúrák termesztése ráfizetésessé válna. Az őstermelők felháborodva fogadták a hírt a víz esetleges drágulásáról, s így kíváncsian várjuk Jahnátek miniszter reakcióját” – szögezte le Patasi Ilona, az AKS elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.