Ha nehezebb idők jönnek, csökkenhet a hiteléhség

Pozsony |

<p>A gazdasági növekedés idén ugyan várhatóan lelassul, a legutóbbi felmérések szerint azonban az iparvállalatok és egyes kiemelt szolgáltatások lassan túlteszik magukat a válságon. Ennek megfelelően az elmúlt időszakban nőtt a cégek érdeklődése a banki hitelek iránt.</p>

A pénzintézetek előrejelzései szerint az elkövetkező időszakban nőhet a cégek és vállalkozók beruházási kedve, ami a hitelek iránti növekvő keresletben is megmutatkozhat. A vállalkozóknak nyújtott banki hitelek szempontjából már az elmúlt év is erősnek bizonyult, és várhatóan hasonló tendenciára számíthatunk idén is. „A vállalkozói hitelek iránti kereslet idén jóval nagyobb, mint tavaly, miközben idén az ilyen hitelekből az ötödével többet folyósítottunk, mint az elmúlt évben” – nyilatkozta Zuzana Eliášová, a ČSOB szóvivője.

Bankonként változó növekedés

Az Eurobiznis szerint az UniCredit Banknál tavaly 27 százalékkal nőtt a kisebb, 26,4 százalékkal pedig a közepes nagyságú cégeknek nyújtott hitelek összege, és a növekedés idén is folytatódik. Zuzana Ďuďáková, az UniCredit szóvivője szerint csak az idei év elejétől 5 százalékos növekedést regisztráltak a hitelek esetében. A bank céges hiteleinek csaknem az ötödét az iparvállalatoknak nyújtotta, jelentős szegmensnek számítanak azonban a szállodák, éttermek és közlekedési vállalatok is. Több mint 2300 ügyfelük tevékenykedik a mezőgazdaság területén, az ágazatot több mint 200 millió euróval finanszírozták. A céges és vállalkozói hitelek iránt érdeklődők összetétele azonban bankonként változik. A ČSOB-nál a legtöbb vállalkozói hitelt például az építőipar, a számítógépes cégek és a reklámügynökségek igénylik.

Nem minden társaság esetében számíthatunk azonban növekedésre. A Tatra banka például arra figyelmeztet, hogy a kisebb cégek esetében idén akár csökkenhet is a felvett hitelek összege. Peter Matúš, a Tatra banka osztályvezetője ezt azzal magyarázza, hogy ebben a szegmensben a vállalatok igyekeznek ésszerűsíteni a kiadásaikat. Az Általános Hitelbank (VÚB) adatai szerint náluk idén egyelőre nem nőtt a vállalkozói hitelek iránti igény, ezekből így nagyjából ugyanannyit folyósítottak, mint tavaly.

Kedvező ajánlatok

A pénzintézetek továbbra is kedvező hitelkonstrukciókkal csábítják az ügyfeleket. A legnagyobb hazai bank, a Szlovák Takarékpénztár például a vállalkozóknak és a kisebb, 1 millió eurónál kisebb éves forgalommal rendelkező cégeknek is nyújt ilyen kölcsönöket, amelyeket többek között az ügyvédek, adótanácsadók, orvosok, gyógyszerészek és építészmérnökök is igénybe vehetnek. A működési költségek fedezésére vagy beruházásra ilyen módon akár 200 ezer eurót is kölcsönözhetnek, 10 éves futamidőre, ha a kölcsönért ingatlannak kezeskednek. Kezességvállalás nélkül 65 ezer euróhoz juthatnak, miközben a futamidő ez esetben 4 év. A kezesség nélkül nyújtott hitelek éves kamata 8,10 százaléknál kezdődik, a havi törlesztő részlet nagyságát és a törlesztő időszakokat azonban az ügyfél kérésére módosíthatják. A bankszámlájukat aktívan használók számára a Szlovák Takarékpénztár ráadásul lehetővé teszi, hogy egy bizonyos összeghatárig gyorsan és felesleges igazolások nélkül hitelhez jussanak.

Nagyobb nyereség, kevesebb cég

Andrej Viceník, a VÚB kis- és közepes cégekért felelős osztályának vezetője szerint a hitelezés idei alakulása elsősorban a vállalkozói hangulattól függ majd. Ha a vállalkozók úgy látják, hogy nehezebb idők jönnek rájuk, a hitelfelvételt is jobban meggondolják. A kölcsönök folyósítása természetesen a bankok hitelnyújtási kedvétől is függ. Viceník azonban ebből a szempontból nem lát különösebb problémákat. A hitelek iránti igényt befolyásolja a cégek nyereségessége is. Marek Gábriš, a ČSOB elemzője szerint e tekintetben az elmúlt év nem nevezhető rossznak. A több mint 20 alkalmazottal dolgozó cégek tavaly 7,2 milliárd euró nyereséget termeltek, 13,7 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. „Annak ellenére azonban, hogy a nyereségesség folyamatosan nő, még mindig nem értük el a 2007-ben generált rekordmagasságú nyereséget, amikor a cégek csaknem 10,5 milliárdos profitot halmoztak fel. Az elmúlt éves nyereség ennek csak a 70 százaléka volt” – mondta el Gábriš.

Az elmúlt időszakban változatos képet mutatott a cégek száma is. Az ezernél több alkalmazottal dolgozó cégek esetében ugyan alig került sor valamilyen változásra, a kis- és közepes cégek – amelyek a gazdaság gerincének számítanak – száma az elmúlt időszakban tovább csökkent. A 250 alkalmazottnál kevesebb embernek munkát adó vállalatok száma tavaly 0,6 százalékkal, 334 ezerre esett vissza. „A vállalkozók száma már 2008 óta csökken, manapság így 17 ezerrel vannak kevesebben, mint négy évvel ezelőtt” – mondta Gábriš.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?