A szerb kormány eladja a Zastavát
Belgrád. A szerb kormány bejelentése szerint jövőre eladják az egyetlen szerbiai autógyártót, a Zastavát. A szerb privatizációs ügynökség azt közölte, hogy a cég részvényeinek közel 90 százalékát áprilisban értékesítik és a minimumárat is akkor hozzák nyilvánosságra.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
Belgrád. A szerb kormány bejelentése szerint jövőre eladják az egyetlen szerbiai autógyártót, a Zastavát. A szerb privatizációs ügynökség azt közölte, hogy a cég részvényeinek közel 90 százalékát áprilisban értékesítik és a minimumárat is akkor hozzák nyilvánosságra. A kragujevaci székhelyű cég az egykori Jugoszlávia széthullásával elvesztette fő piacát és azóta is küzd a túléléséért. Az üzemben az elmúlt években Fiat- licenc alapján szereltek össze autókat, illetve az amerikai General Motorsnak is gyártottak különböző modelleket. A Zastavának mintegy 4 ezer alkalmazottja van, tavaly 15 ezer autót gyártott, csupán negyedét 60 ezres éves kapacitásának. (MTI)
Egyre több orosz milliárdos
Moszkva/Washington. Mi sem mutatja jobban az orosz gazdaság növekedését annál, hogy robbanásszerűen emelkedik az orosz milliomosok, sőt milliárdosok száma. Legalábbis a Forbes amerikai gazdasági szaklap évente összeállított listájára egyre többen kerülnek e nemzet képviselői közül. Az Economist szerint Vlagyimir Putyin elnöksége alatt kiemelkedő fejlődésnek örvendhetett az orosz gazdaság. Az elmúlt 8 év alatt az olajból és gázból származó bevételek 1 ezer milliárd dollárt tettek ki. A dollármilliárdosok listáján 2002-ben még csupán 7 orosz nemzetiségűt találhattunk, ez a szám az idei listán már jóval magasabb, mostanra már 53-an vannak. Az orosz dollármilliomosok ennél még többen vannak, az Economist szerint összesen 119 ezren. (Pc)
Karácsony utáni brit őrült vásárlás
London. Minden várakozást felülmúló, szinte őrjöngésbe, sőt időnként verekedésekbe fulladó költekezésbe kezdtek a britek a karácsony utáni árleszállítási hullámban. Tízezrek rohamozták meg az üzleteket, percenként milliókat költve. Karácsony múltával a brit boltok hagyományosan akár 70 százalékot is engednek áraikból, hogy megszabaduljanak a nyakukon maradt készletektől. A legnagyobb londoni bevásárlóközpont, a város északi részén terpeszkedő Brent Cross az ünnep másnapján több mint 150 ezer vásárlót fogadott, a legnagyobb brit plázát, a Kent grófságbeli Bluewatert pedig 200 ezren keresték fel. A Brent Cross központban – amelynek kapuin csak a nyitás utáni első órában 12 ezren zúdultak be – a vásárlási őrület csúcspontján a vevők percenként 50 ezer fontot költöttek. Volt olyan divatáruház-lánc, amelynek birminghami központi üzlete előtt a hajnali 5 órai nyitás előtt már 3500-an álltak sorba. Innen kihűlés miatt több várakozót kórházba kellett vinni, de a mentőknek napközben is sok dolguk akadt, mivel számos vásároló rosszul lett a tülekedésben, és többen megsérültek az olcsó pólókért, pulóverekért, nadrágokért kitört szórványos verekedésekben. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.