Pozsony. Az egyre rövidülő nappalok, valamint a villanyenergia árának növekedésével ismét aktuálissá vált a kérdés, hogyan világítsuk meg lakóterünket. Ha nem ésszerűen használjuk fel az általunk elfogyasztott elektromos energiát, nemcsak a környezetünket hanem a pénztárcánkat is megterheljük.
Fürödjünk fényben, de olcsón
Jelenleg ismét az üvegfelületek növelése a trend, természetesen modern hőszigetelő anyagok felhasználásával (kétrétegű üveg speciális gázzal töltve, vagy utólagosan „infravörös” reflexfóliával ellátva). A napsugárzás ugyanis az ember számára teljesen természetes igény, sőt létszükséglet, (hiánya pszichikai és fiziológiai rendellenességeket okoz). Ezért az épületek – főként déli oldalon – egész éven keresztül elegendő napfényt kell hogy tudjanak befogadni.
Milyen világító eszközöket, fényforrásokat alkalmazhatunk a lakóterekben? Egy kis áttekintést adunk erről az alábbiakban. Az izzókat és halogénizzókat kis hatásfokuk jellemzi (kb.1-3%), fényük meleg fehér (Tc 2700-3200 K), szépen kiemelik a színeket (Ra 100), nem túl érzékenyek a gyakori kapcsolásra és a hőmérséklet változására. Élettartamuk ezer óra (átlagos izzók) és 2-4 ezer óra (halogén izzók) között mozog. Másik csoportba tartoznak a fénycsövek és kompakt fénycsövek. Hatásfokuk 5-10-szer nagyobb, mint az izzóknak, fényük a meleg fehértől a hideg fehérig terjed. Érzékenyebbek a gyakori kapcsolgatásra és a hőmérséklet változásra. Élettartamuk 3 ezertől 15 ezer óráig terjed. A megfelelő fényforrást annak tulajdonságai alapján választjuk ki. Azokban a helyiségekben, ahol folyamatosan világítunk, vagy sok fényre van szükség, a legalkalmasabbak a lineáris vagy kompakt fénycsövek. Tekintettel érzékenységükre ne „kínozzuk ” gyakori kapcsolgatással. Ha rövid időre távozunk a helyiségből, hagyjuk inkább égve. Ahol rövid ideig világítunk (fürdőszoba, WC, folyosó), vagy változékony a hőmérséklet (pince, padlás) előnyösebb a klasszikus izzók használata.
Az energia hatékony felhasználásában a fényforráson kívül a világítótest is döntő szerepet játszik. Gyakori hiányosság, ami a lámpa idő előtti elhasználódásához is vezet, a rendszeres karbantartás, tisztítás hiánya. A lámpatesteket legalább évente kétszer tisztítani kell, szükség szerint gyakrabban. A kiválasztásuknál vegyük figyelembe, hogy biztonságosan működtethető-e, milyen anyagból készült, tartósságát, tisztíthatóságát, s az egész kivitelezést, ami sokat elárul a gyártó megbízhatóságáról.
A világítási rendszer többi összetevője (kapcsolók, szabályozók, villanyszerelés) szintén befolyásolja a működtetés hatékonyságát és biztonságát. A fényerősség szabályozhatósága a magasabb kezdeti költségek ellenére értékes megtakarítást eredményezhet, működtetésük tehát általában kifizetődő. Az izzók árnyékolására egyszerűbb (és viszonylag olcsó) árnyékolót is használhatunk, a fénycsöveknél azonban csak speciális szabályozókat használhatunk. A kompakt fénycsövek nagy részét azonban egyáltalán nem lehet árnyékolni, erre már a használtatási helyük kiválasztásakor gondolni kell.
Az elfogyasztott energiának háztartásonként kb. 10%-át használjuk világításra. A nem villanyárammal fűtött háztartásokban ez akár a 30%-ot is elérheti, ezért fontos ésszerűen kezelni a világítási rendszer kiépítésének és működtetésének kérdését. Az érdeklődők további információkhoz juthatnak a világítástechnikai üzletek szakembereitől vagy a Szlovák Villamos Művek tanácsadó központjában, Pozsonyban a Miletičova 5 szám alatt. (kert)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.