Pozsony. Szlovákia külkereskedelmi mérlege továbbra is aggasztó – állítják a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakemberei, akik az elmúlt két hétben a szlovák szakemberekkel egyeztetve mérték fel az ország pénzügyi helyzetét.
Folytatnunk kell a reformokat
Pozitívumként könyvelik azonban el az IMF szakemberei, hogy előző látogatásuk óta a továbbra is rendkívül alacsony infláció mellett, gyorsult a gazdasági növekedés üteme. Idén az első félévben a bruttó hazai össztermék 3,9 százalékkal nőtt 2001 azonos időszakához képest, miközben a fontos gazdasági mutatók az év második felében is pozitívan alakulnak. Ez a kedvező tendencia várhatóan fennmarad jövőre is. Korántsem ilyen kedvezőek a kilátások azonban az inflációt illetően. Idén a kormány a választásokra való tekintettel nem növelte az államilag szabályozott árakat, éves maginflációnk így 1,7 százalék körül mozgott. Jövőre azonban újabb áremelések várhatók, a pénzromlás így az ideinek a sokszorosa lehet.
Az IMF szerint máig késik az ország pénzügyi konszolidációja, az államháztartási hiány így idén elérheti a bruttó hazai össztermék 5,5 százalékát, ami meghaladja a kormány elvárásait. A valutaalap szakemberei ezért már idén jelentős megszorításokra buzdítják a kormányt. Jelentős megtakarításokat érhetnénk el például a lakásépítési támogatások és a mezőgazdasági dotációk lefaragásával. Ha a kormány következetesen végrehajtja a megszorító intézkedéseket, akkor az IMF szerint sikerül betartani a jövő évre tervezett, a bruttó hazai össztermékhez viszonyított 5 százalékos államháztartási hiányt. A legjelentősebb intézkedéseknek az IMF a hozzáadottérték-adó alsó kulcsának és a fogyasztói adóknak az emelését tartja. Nem kevésbé fontos azonban az egészségügyi és szociális reform, valamint az autópálya-programra folyósított alacsonyabb támogatás sem.
A jövő évi költségvetés ennek ellenére, több veszélyforrást is hordoz. Ha ugyanis a kormánynak jövőre sem sikerülne betartania a költségvetési terveit, az alááshatná a kormányba vetett bizalmat. Az IMF szerint az adóbevételek tekintetében a legnagyobb bizonytalanság a társasági adóval kapcsolatban merült fel. Ebből ugyanis akár 5 milliárd koronával kevesebb pénz folyhat be a költségvetésbe, mint azt a kormány eltervezte. Ugyanígy csak durva becslés lehet a kormány által várt 4,5 milliárd koronás eladósodottság az egészségügyben. Idén ugyanis jóval magasabb tartozásai voltak az ágazatnak. Ezeket a veszélyforrásokat a kormány a hozzáadottérték-adóból befolyt többletbevételekkel semlegesíthetné. Ha azonban ez sem segítene, akkor az IMF szakemberei újabb megszorító intézkedések bevezetését javasolják.
Az ország pénzügyi konszolidációja szempontjából az oktatásügyi és egészségügyi reformok mellett, az IMF szakértői a nyugdíjreform következetes végrehajtását tekintik a legfontosabb stabilizáló tényező-nek. Az egyéni nyugdíjszámlákra épülő második pillér ugyanakkor egészséges alapokat teremthetne az ország pénzügyi rendszerének is. Az IMF azonban már most figyelmeztet, hogy a második pillér bevezetése egyáltalán nem olcsó mulatság, és nagyobb figyelmet kell majd szentelnie az államnak a második pillérben vállalkozó alapok gazdálkodására is.
Az IMF jelentést pozitívan fogadták a szlovák gazdaság kulcsfontosságú szereplői. Marián Jusko jegybankelnök szerint a jelentés az ország jelenlegi gazdaság- és pénzügypolitikájának ad igazat, aminek köszönhetően a mérvadó gazdasági intézetek is nagyobb bizalommal fordulnak a szlovák gazdasághoz. Hasonló véleménye van Ivan Mikloš pénzügyminiszternek is, aki szerint azonban a jó megítélés könnyen veszélybe kerülhet, ha a megkezdett gazdasági reformok újra elakadnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.