Donald Trump beiktatási ceremóniáján kifejezetten kiemelt hely jutott a milliárdos techguruknak, akiket a régi-új amerikai elnök még saját kabinetjének tagjainak is előkelőbb helyekre ültetett. Míg a világsajtó egyebek mellett az ülésrendet értékeli, addig egyre több politikus ad hangot ellenérzéseinek Trump első rendelkezései kapcsán.
Még saját minisztereinél is előrébb ültette a milliárdos techgurukat Trump, akit egyre többen kritizálnak
A Meta-vezér Mark Zuckerberg, az Apple vezérigazgatója, Tim Cook, a Google vezérigazgatój, Sundar Pichai, valamint az Amazon-alapítója, Jeff Bezos és a Tesla-vezér Elon Musk mindenkinél kiemeltebb helyet kapott a régi-új amerikai elnök, Donald Trump beiktatásán.
Furcsára sikerült ülésrend
Ahogy arra a Guardian is rámutatott, Trumpot ezen lépése miatt azonnal kritizálni kezdték, mivel gesztusa arra enged következtetni, hogy a következő években az oligarcháknak minden eddiginél nagyobb befolyása lesz.
Egyes értesülésekkel ellentétben, a techvezérek akkor is kiemelt pozíciót kaptak volna, ha a beiktatást a szabadban tartják, ugyanis az emelvényen ültek volna, ahol a Trump család tagjai, illetve a korábbi elnökök és más, magas rangú vendégek szokta helyet foglalni.
Egy másik érdekességre Ron Filipkowski demokrata médiakommentátor hívta fel a figyelmet. Filipkowski ugyanis megjegyezte, hogy a kongresszus tagjainak házastársait nem engedték be a Rotundába a ceremóniára, Bezos menyasszonya, Lauren Sanchez azonban párja mellett foglalt helyet.
Sokasodó negatív reakciók
Donald Trump hétfői, igen sajátosra sikerült beiktatási beszéde után számos rendeletet is aláírta. A világ politikusai pedig folyamatosan értékelik a régi-új elnök egyes lépéseit.
Trump beiktatási beszédében egyebek mellett arról szónokolt, hogy visszaveszi Panama-csatornát, amire José Raúl Mulino, a latin-amerikai ország államfője az X-en reagált.
A Panamai Köztársaság és népe nevében teljes mértékben vissza kell utasítanom Donald Trump elnök beiktatási beszéde során Panamáról, illetve a csatornájáról tett kijelentéseit
– hangsúlyozta Raúl Mulino. „Ismétlem, […] a csatorna Panama tulajdona, és az is marad, üzemeltetése továbbra is Panama ellenőrzése alatt marad összhangban [a csatorna] semlegességével” – fűzte hozzá.
Egészségügyi Világszervezetből (WHO) szintén nem hagyta szó nélkül, hogy Trump úgy döntött, kivezeti az Egyesült Államokat a szervezetből.
Trump rendelete értelmében az Egyesült Államok 12 hónapon belül távozik a WHO-ból, a “lehető leggyorsabban” leállítják a kormányzati befizetéseket és támogatásokat. Washington visszahívja és más munkakörbe helyezi át a WHO kötelékében dolgozó amerikai munkatársakat is.
Az Egészségügyi Világszervezet szóvivője reakcióképp közölte, sajnálják az amerikai elnök döntését, de remélik, hamarosan meggondolja magát.
Reméljük, hogy az Egyesült Államok átgondolja a döntését, és nagyon reméljük, hogy mindenki, az amerikaiak, de a világ minden táján élő emberek érdekében is konstruktív párbeszéd alakul ki
– mondta Tarik Jasarevic, a WHO szóvivője genfi sajtótájékoztatóján.
Az Európai Bizottság Trump több kezdőlépését is sajnálja, de kész tárgyalni, hogy több cseppfolyós földgázt (LNG) vásárlásároljanak, jelentette ki kedden Anna-Kaisa Itkonen, az uniós testület szóvivője a régi-új amerikai elnök lépéseire reagálva.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.