Fogyasztóvédelmi egyszeregy – tananyagként

A napokban hagyta jóvá Mikuláš Dzurinda kormánya a földművelésügyi tárca műhelyéből kikerült törvénymódosítást, amelytől Simon Zsolt miniszter azt várja, hogy végre rend teremtődik az élelmiszerpiacon, eltűnnek a boltok polcairól a lakosság egészségét veszélyeztető, rossz vagy lejárt szavatosságú élelmiszerek.

A gyakorlat ugyanis azt igazolja, hogy sajnos, még ma is vannak olyan boltok, szupermarketek és élelmiszer-forgalmazók, amelyek akciós áron kínálják a lejárt szavatosságú élelmiszereket. S teszik ezt annak ellenére, hogy tudják: ez az eljárásuk a fogyasztók egészségét veszélyezteti. De jelentős hiányosságok mutatkoznak a fogyasztási cikkek és szolgáltatások területén is, bár a Simon Zsolt által beterjesztett jogszabály-módosítás erre a termékcsoportra nem vonatkozik.

A szigorú pénzbírság kiszabását, sőt, az esetleges boltbezárást is lehetővé tevő jogszabály-módosítás hatályba léptetésének alapfeltétele, hogy azt a parlament is megszavazza. Ez pedig nem napok kérdése, hanem heteket, sőt, hónapokat is igénybe vehet. Ám a fogyasztó addig sem tehetetlen. Már ma is megvannak az eszközei, lehetőségei a hatékony nyomásgyakorlásra. Nincs már ugyan a Vásárlók Könyve, vagyis a panaszkönyv, (mivel már nem kötelező, a legtöbb boltban ezért nem is vezetik), azonban közvetlenül is felkeresheti a fogyasztóvédelmi szakahatóságokat (például SOI), telefonon vagy levélben megoszthatja észrevételeit az élelmiszerbiztonságért felelős hivatal (ŠVPS) ellenőreivel, akik minden egyes bejelentést – lehet az névtelen is – kivizsgálnak. A pénzbírságnál is rosszabb (lehet) a gyártónak, forgalmazónak, esetleg élelmiszerárusnak, ha azért kerül a figyelem középpontjába, esetleg a lapok címoldalára, mert romlott, az élelmiszertörvény szabályait durván megszegő árut akart eladni a mit sem sejtő fogyasztóknak.

Iskolában is oktatják

Rovatunkban már többször foglalkoztunk azzal, miként állhatunk ellen a csalogató reklámoknak, és annak, hogy a garantáltan legolcsóbbnak hirdetett terméket gondolkodás nélkül kosarunkba tegyük anélkül, hogy meggyőződnénk például a szavatosság lejártáról, a termék alkotóelemiről, esetleg arról, hogy nem sérült-e a csomagolás. Talán kevesen tudják, hogy a tudatos vásárlásra való nevelés már iskolai tananyag. Mint azt az oktatásügyi tárca sajtóosztályán megtudtuk, középfokon több tantárgy keretében ismerkednek a fiatalok a fogyasztói, fogyasztóvédelmi ismeretekkel. Nem kaptunk azonban választ arra a kérdésre, hogy eljutott-e már a szlovákiai középiskolákba is a Tudatos vásárló leszek! című kiadvány és a hozzá tartozó, tanároknak szóló segédanyag. A tankönyvet az Európai Bizottság Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatósága ajánlotta a tanulóifjúság figyelmébe. Alapvető célja, hogy felkészítse a fiatal fogyasztókat érdekeik védelmére, segítse őket a megalapozott fogyasztói döntések meghozatalában. De számos hasznos információval is ismerkedhetnek a gyerekek, legyen szó a táplálkozási vagy egészségügyi kérdésekről, a pénzről és egyéb fizetőeszközökről, vagy az adósságkezelésről. A kiadvány részletesen taglalja a biztosítási-biztonsági előírásokat, bemutatja, hogyan reklamáljunk, ha hibás az áru, felvázolja a reklám történetét, a vásárlókért folytatott harc lényegét. A témák között szerepel még az interneten történő vásárlás, s egy általános tájékoztató az Európai Unióról, intézményeiről és a fogyasztóvédelemről.

A kiadvány legfőbb értéke azonban, hogy témakörökre bontva bevonja a gyermekeket, mint fogyasztókat a döntéshozatal és a joggyakorlás felelősségébe, vagyis arra próbálja megtanítani őket, hogy a fogyasztás a termék alapos megismerésével kezdődik, és – szükség esetén – a jogorvoslattal ér véget. A tanárok az oktatás során interaktív módon beszélhetik meg diákjaikkal a fogyasztói kérdéseket. A tanári kézikönyv ötleteket ad a tanároknak ahhoz, hogyan adják át az ismereteket közérthetően a diákoknak. Fontos, hogy nem hagyományos órákról van szó: a hangsúly a csoportmunkán, a témák megvitatásán van. A cél nem az egyedüli jó megoldás meghatározása, hanem az, hogy a diákok véleményt alkossanak, ezeket ütköztessék, próbálják meggyőzni egymást, és ehhez érveket gyűjtsenek. ĺgy fejleszthető a kommunikációs készségük, valamint tudatosítják, hogy a korrekt véleményalkotáshoz megfelelő tájékozottságra van szükség.

A kiadvány Magyarországon a jelenlegi tanévben már 300 középiskola 35 ezer diákjához jutott el ingyenesen. A fogyasztóvédelmi szervezetek képviselőitől megtudtuk: már folyamatban vannak a 2006/2007-es tanévre szóló könyv előkészületei is, így, remények szerint, jövőre, a 300 eddigi középiskola mellett, továbbiakban is megkezdődhet a fiatalokat érintő fogyasztói, fogyasztóvédelmi ismeretek tanórai feldolgozása. Az alábbiakban két részletet közlünk a Tudatos vásárló leszek! című tankönyvből, amelyet az EU illetékes szakbizottsága ajánlott a tanulóifjúság számára ajánlott.

Hogyan rendeljünk pizzát?

Még egy ilyen mindennapos és első hallásra egyszerűnek tűnő vásárlás esetén is érdemes odafigyelni néhány részletre. Nem árt, ha tisztában vagy, hogy milyen jogaid és lehetőségeit vannak, ha a házhozszállításkor problémád van a szolgáltatással. Mindenekelőtt megrendelésünkért elvárhatjuk a kellően udvarias kiszolgálást.

Rendeléskor érdemes meggyőződni az árakról, a szállítási időről, valamint nyugodtan rákérdezhetünk az akciós ajánlatokra. Tudjuk meg azt is, hogy a csomagolási és szállítási költség benne van-e az árban vagy külön kell érte fizetnünk. A diszpécsernek pontosan adjuk meg a nevünket, telefonszámunkat, címünket (emeletes ház esetén az emelet és az ajtó számát, esetleg a kapucsöngő számát). Fontos! Szóbeli rendeléseddel közted és a pizzát szállító cég között szerződés jön létre, melyre a távollévők között szerződések szabályi vonatkoznak.

A pizza megérkezésekor győződjünk meg róla, hogy valóban azt kaptuk-e amit kértünk. Ha mégsem – például kedvenc hawai pizzánk helyett „tenger gyümölcsei” érkezett –, akkor eldönthetjük, hogy átvesszük-e azt vagy visszaküldjük az árut. Ragaszkodjunk a minőséghez: a friss, meleg, megfelelően csomagolt áruhoz. Ha pizzánk az előre megadott időzök képest „késik”, kérjünk árengedményt. Amennyiben olyan későn érkezik, hogy éhségünket mással voltunk kénytelenek csillapítani, ne fogadjuk el a teljesítést. Ha akcióban rendeltük a pizzát, figyeljünk arra, hogy az ígért kedvezményt, terméket valóban megkapjuk. Végül ne feledd, pénzt átadni csak nyugta ellenében szabad! (gyor, feosz)

Bankkártyás trükkök

A kártyamásolás egyik trükkje, hogy az elkövetők egy kézi leolvasót helyeznek el az automata nyílásában. A leolvasó tárolja a kártya adatait, majd egy rejtett kamera vagy egy lesben álló személy segítségével a PIN kódot is megszerzik. ĺgy máris bevetésre kész a bankkártyád másodpéldánya. Ezért:

Tartsd szemmel a körülötted lévő embereket, amikor a kártyádat használod. Ha valaki gyanúsan viselkedik, ne kockáztass, inkább szakítsd meg a műveletet, és keress egy másik készpénzautomatát!

Ha valamit nem találsz rendben az automatánál, ne használd, és értesítsd a bank alkalmazottait!

Pénzfelvétel közben ne válaszolj idegenek kérdéseire, és ne fogadd el idegenek segítségét! Ne hagyd, hogy eltereljék a figyelmedet!

Állj közvetlenül az automata elé, és ne hagyd, hogy mások lássák a PIN kódodat!

Ha az automata elnyelte a kártyádat, és nem akarja visszaadni, azonnal tiltasd le!

Ha kértél bizonylatot a pénzfelvételről, de nincs rá szükséged, tépd össze, mielőtt kidobnád.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?