<p>Ha Ukrajnának sem sikerül megegyeznie a gázszállításokról az orosz Gazprommal, jövő januártól teljesen leállhat az Európába tartó orosz gázszállítás – figyelmeztetett a közszolgálati televízió hétvégi vitaműsorában Robert Fico kormányfő, aki azonban újra megerősítette, hogy Szlovákia gázellátása a nyugati irányból jövő szállításoknak és a hazai tározóknak köszönhetően ekkor sem kerülne veszélybe. Fico továbbra is kitart amellett, hogy jövőre csökkenhet a lakossági gáz ára Szlovákiában.</p>
Fico továbbra is gázárcsökkenést ígér
Pozsony |
A gázszállítások körüli helyzet ugyanakkor egyre bizonytalanabb. A múlt héten elsőként Lengyelország jelezte, hogy csökkent az Oroszország felől érkező gázszállítást, múlt szerdától pedig Szlovákia is 10 százalékos csökkenést jelzett. Fico szerint Oroszország a csökkentett gázszállításokkal próbálja elvenni az EU kedvét újabb szankciók életbe léptetésétől. Az Ukrajnán és Szlovákián átmenő, ungvári folyosónak nevezett gázvezetéken keresztül szeptember eleje óta továbbított napi 60 millió köbméteres mennyiség helyett tegnap már csak 49,6 millió köbméter továbbítását jelentették. Ez 17 százalékkal kevesebb az előző hetek átlagos mennyiségnél, a szeptemberre kért legnagyobb, 63,25 millió köbméteres mennyiséghez képest pedig elérheti a 21,5 százalékos csökkenést is. Moszkvában ezt azzal magyarázták, hogy nincs elég gáz minden megrendelés kielégítésére, mivel folyik az oroszországi föld alatti gáztározók feltöltése. A Szlovákián átmenő gáz mennyiségének csökkentése mindezek ellenére nem befolyásolta a reverz szállítást Szlovákiából Ukrajnába. Ez stabilan napi 26 millió köbmétert tesz ki. A lengyel PAP hírügynökség ugyancsak tegnap adott hírt a Gazprom szóvivőjére hivatkozva arról, hogy az orosz állami energetikai cég csak a szerződéses minimumot tudja földgázból leszállítani Lengyelországnak, s a megemelt rendeléseket nem képes kielégíteni. A Gazprom szolgáltatási szerződései lehetővé teszik a csökkentett szállítások miatt kieső mennyiség kompenzálását későbbi időpontban. A szerződések egyúttal rögzítik azt a minimális napi mennyiséget is, amit a Gazprom köteles leszállítani, valamint azt a maximális napi mennyiséget, amit meg lehet rendelni tőle. Politikai elemzők szerint Oroszország a csökkentett gázszállításokkal próbálja elvenni az EU kedvét újabb szankciók életbe léptetésétől. (SITA, MTI, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.