Airbus A380
Fellángolhat a kereskedelmi háború Washington és Brüsszel között
Washington 11,2 milliárd dollár értékű vámot kíván kivetni az Európai Unió termékeire abban az esetben, ha az EU nem hagy fel az Airbus repülőgépgyártó vállalatnak nyújtott támogatással – jelentette be Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója.
Az amerikai kormányzat nem sokkal azt követően hozta nyilvánosságra álláspontját, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) arra a következtetésre jutott: az Európai Unió törvényellenesen nyújt támogatást az Airbusnak, az Egyesült Államok pedig szintén törvényellenesen szubvencionálja a Boeing repülőgépgyártót.
Robert Lighthizer közölte: a vámtarifákat az 1974-es kereskedelmi törvény alapján vetnék ki. A Trump-adminisztráció ugyanezzel a törvénnyel indokolta tavaly a kínai importárukra kivetett vámokat is.
A bejelentett intézkedés 14 oldalon sorolja fel a kivetendő vámokat: ezek az élelmiszerektől kezdve a sajtokon, olívaolajon, gyümölcsökön át a borokig és a ruhaipari termékekig, többtucatnyi uniós árut érintenének.
Az újonnan beígért vámtarifák hozzáadódnának az európai acél- és alumíniumtermékekre már korábban kivetett importvámokhoz, valamint az autóipari árukra szintén beígért, de még nem kivetett vámokhoz.
A Washington és Brüsszel között az Airbus és a Boeing támogatása miatti vitára utalva Lighthizer a közleményben leszögezte: „ez a vita már 14 éve tart, és eljött az idő a cselekvéshez. A kormányzat azonnali válaszra készül, amint a WTO nyilvánosságra hozza az Egyesült Államok ellenintézkedéseinek értékét”. A kereskedelmi főtárgyaló hangsúlyozta: az amerikai kormányzat végső célja az, hogy „megegyezésre jusson az Európai Unióval, és véget vessenek a nagy, polgári célú repülőgépeknek nyújtott, a WTO előírásaival is ellentétes szubvenciónak”.
„Az USA által jelzett intézkedéseknek nincs semmilyen jogalapja” – állítja Rainer Ohler, az Airbus szóvivője, aki eltúlzottnak tartja az Egyesült Államok 11,2 milliárd dolláros kárigényét. Ohler arra is figyelmeztetett, hogy az amerikai vámokra az EU hasonló lépesekkel felelne, ami tovább növelné a feszültséget a nemzetközi kereskedelemben. (MTI, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.