Építkezési területté vált az ország

Pozsony. A hazai építőipar szinte lázban ég, tavalyi teljesítménye megközelítette a 150 milliárd koronát, ami egy év alatt 15 százalékos növekményt jelent. Ennek eredményeként sorra épülnek az üzletközpontok, irodaházak – és már nem csupán a fővárosban.

A fővárosban két éven belül akár 300 ezer négyzetméterrel is bővülhet az irodaházak hasznos alapterülete. Olyan jelentős ingatlanfejlesztők alakítják át Pozsony arculatát, mint a J and T Real Estate (eddig 209 ezer négyzetméternyi hasznos területű épületet adott át), a HB Reavis Group (227 ezer négyzetméter), vagy a TriGránit Development Corporation (80,5 ezer négyzetméter). Az igazi felfutás még csak most kopogtat az ajtón, hiszen átalakul a Duna partja (Eurovea, River Park), pazar lakótornyok nőnek ki a földből (Három Torony, Twin City, Panorama City), adminisztratív épületek megvalósításán dolgoznak (Lakeside Park, Apollo Business Center II, Aupark Tower), üzletközpontokat húznak fel (Yosaria Plaza, Central Park). Szerencsére a főváros kisugárzása már a tágabban értelmezett régióban is érződik, Szencen és Erdőháton, főleg Malackán logisztikai bázisok épülnek, és ugyanez vonatkozik Nagyszombatra, Zsolnára és Kassára is. A felsorolt városokban komoly lakóparkok projektumain dolgoznak, még olyan kisebb, ám jó fekvésű településeken is, mint a Nagyszombat melletti Zavar vagy a Pozsonyhoz közeli Slovenský Grob, több száz lakásból álló lakótelepeket húznak fel.

A Cushman and Wakefield piackutató társaság adatai szerint tavaly Európában összesen 5,8 millió négyzetméternyi összterületű üzletközpontot adtak át, és ez a mutató 2007-ben és 2008-ban együttesen további – szinte hihetetlenül magas – 17 millió négyzetméterrel bővül. A legnagyobb építési láz Spanyolországban és Lengyelországban mutatkozik, ám Szlovákia sem marad el. A Cushman and Wakefield szerint idén és jövőre nálunk 340 ezer négyzetméternyi területtel bővülnek az üzletközpontok, az Európai Unión belül ez a 14. helyhez elég, ami tekintettel szűkös piacunkra, kiugróan magas mutató (Csehország idevágó adata például 281 ezer négyzetméter, Magyarország is csak 28 ezer négyzetméterrel előz meg bennünket). A shoping centerek kategóriájában az Aupark láncolata rövidesen kiterjed Zsolnára, Kassára, Trencsénre és Pöstyénre, az Europa Shopping Center Besztercebánya után Zólyomot is célba veszi, a MAX Nagyszombat, Poprád, Trencsén és Nyitra után Dunaszerdahelyen, Zsolnán, Eperjesen és persze a fővárosban épít központot, a BigBox célkeresztjében Trencsén és Érsekújvár mellett Léva, Eperjes, Privigye és Nagymihály áll, végezetül az Aquario Shopping Center Érsekújvárban húz fel üzletközpontot.

Napjainkban az átadott lakások 33%-a Pozsonyra esik. Az építésügyi minisztérium adataiból kiviláglik, 2005-ben és 2006-ban éves szinten mintegy 14 ezer lakás adták át rendeltetésének, s bár a közvetlen állami finanszírozás mértéke folyamatosan hanyatlik (lásd táblázatunkat), az egyre kedvezőbb jelzáloghitelek (már 6% alá szorult az átlagos kamat), valamint a növekvő bérek révén a lendület a közeljövőben sem törik meg.

Az ingatlanpiac pezsgése még élénkebb lenne, ha az ügyintézés és a jogérvényesítés útjába nem gördítenének akadályokat – közölte Zászlós Gábor, a TriGránit ingatlanfejlesztő szlovákiai képviseletének vezetője. Ha az építkezés, tervezett beruházás során jogi problémák merülnek fel, akkor a bíróság ügyintézése, a pereskedés akár 5 évet is felemészthet. Az engedélyeztetés folyamata is hosszú, továbbá szétforgácsolt – állítja Zászlós Gábor. Minden érintett fél, hatóság legalább egy hónapig vizsgálja a beruházással kapcsolatos ráeső területet, sok esetben csúsznak a határidők, a pozsonyi kataszteri hivatalban elképesztő a torlódás, a kormányváltás óta pedig szinte megbénult a Szlovák Földalap működése. Gyorsított ügyintézés nem létezik, az építkezési engedélyek beszerzése akár egy évet is igénybe vehet, márpedig ennyi idő alatt maga a projektum is megvalósítható – sorolja a problémákat a Pozsonyban több látványos ingatlant felépített TriGránit itteni első embere, aki úgy látja, a viharos tempó ellenére nem kell attól tartani, hogy Pozsony telítődik. Mindössze tudatosítani kell, hogy 30-35 év elteltével a kornak már nem megfelelő épületeket el kell bontani, hogy helyükre új komplexumok épüljenek – erre jó példa a belvárosi Kablo ipartelep szanálása. Talán segíthet ezen a problémán, hogy 30 év elteltével a napokban végre elfogadták Pozsony átfogó területfejlesztési tervét, ami szeptembertől lép hatályba. A szakember úgy látja, Pozsony mellett Kassa, Trencsén, Nagyszombat és Zsolna jelenti az ingatlanfejlesztők fő csapásirányát. (hn, t, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?