<p>A hazai sertéstenyésztés helyzete az utóbbi nyolc–tíz év során sokat romlott. Több telep teljesen leépült, s a még meglévőkben is jelentősen csökkent az állomány. Az ágazatot legnagyobb problémája az, hogy az előállítás többe kerül az értékesítésnél.</p>
Egyre kevesebb a disznó
Már tavaly elkészült a sertéstenyésztés új támogatási mechanizmusa, amely viszont csak a következő év elejétől lép hatályba. Több agrárszakember is úgy véli, hogy az új rendszerben sem lesz egyszerű folyamat a régóta hanyatló ágazat fellendítése. Hiszen nagyok a lemaradások, sok helyütt óriási mínuszokat kell(ene) lefaragni ahhoz, hogy újfent erőteljes ágazattá váljon a sertéstenyésztés.
Van remény?
Perleczký Gábor, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) Galántai Regionális Hivatalának igazgatója lapunknak elmondta, hogy a járás sertéstenyésztői optimisták, s reménykednek, hogy nem egy újabb mézesmadzagot húznak majd el az orruk előtt. „Akik eddig is kitartottak a sertéstenyésztés mellett, bizony csak azért tették, mert mondhatni hagyományos ágazatról van szó gazdaságukban. Egyébként veszteséggel gazdálkodnak ezen a területen, s a növénytermesztéssel kell megteremteni az egyensúlyt, illetve az esetleges nyereséget. Néhány gazdaság vezetője még figyelembe veszi, hogy legalább néhány embernek munkát biztosítson, vagyis valamelyest hozzájáruljon a foglalkoztatottsághoz. Ezek a cégvezetők helybeliek vagy esetleg a szomszéd faluból származnak, ők még együtt éreznek a falusi emberekkel” – magyarázta Perleczký.
Szerinte az új sertéstenyésztés-támogatási mechanizmusról a tenyésztők még nem sokat tudnak. A keretszámokat ugyan a Ľubomír Jahnátek vezette agrártárca már korábban kidolgozta, most azonban Brüsszelen a sor. Kérdés, hogy milyen módosításokat eszközöl a szlovák tervezetben, s az sem mellékes, hogy milyen határidőn belül jelez vissza. „Általában hosszabb átfutási időről van szó” – jegyezte meg Perleczký.
Nincs szlovákiai kereslet
A sertéstenyésztéssel kapcsolatban módfelett lehangolóan nyilatkozott lapunknak Papp István mérnök, a nyárasdi Agrotop Rt. ügyvezető elnöke. „Az országban sok mindenben nincs világos döntés, pontos határozat. Ez hatványozottan vonatkozik a mezőgazdaságra. Mi úgy döntöttünk, hogy nincs értelme tovább folytatni a sertéstenyésztést, mert jelentős ráfizetést okozott több éven át. A döntésünk végleges, most már az utolsó egyedeket likvidáljuk. Anyasertéseink már nincsenek, a hizlaldában mindössze pár darab sertésünk van. Bosszantó az is, hogy nincs hazai feldolgozó, tavasszal Lengyelországba szállítottuk a sertéseket. A jelenlegi felvásárlási ár 1,35 euró körül mozog az élőtömeg kilogrammjára átszámítva” – részletezte Papp István.
Szlovákia uniós csatlakozását követően a sertéstenyésztés talán a 2011-es év kezdetén volt a legkritikusabb helyzetben. Akkor ugyanis a felvásárlási árak jóval alacsonyabbak voltak a költségeknél. Akkor a felvásárlási ár egy kilogramm élőtömegre átszámítva egy euró alá zuhant.
Susla Béla
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.