Egymillió új munkahely létesülhet Európában

Budapest |

<p>Folyamatosan javuló exportadatokkal, a bruttó hazai termék-növekedésével (GDP), stabilizálódó munkaerőpiacokkal és egymillió új munkahely megteremtésével számol 2011-ben az európai munkaadói szervezet, a BUSINESSEUROPE uniós gazdasági előrejelzése - közölte a nemzetközi szervezet magyarországi tagja, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége kedden az MTI-vel.</p>

A szervezet tavaszi előrejelzése szerint a korábban vártnál gyorsabb ütemben zajlik az Európai Unió gazdasági stabilizációja: a munkaadók GDP-növekedési prognózisukat a javuló adatok fényében 1,8 százalékra módosították. A válságból történő kilábalás a BUSINESSEUROPE adatai alapján Németországban, Svédországban, Lengyelországban és Finnországban halad a leglendületesebben - az idén 3,5 százalékos növekedés prognosztizálható ezekben az országokban -, ugyanakkor Spanyolország, Portugália vagy Görögország jelentősen rontja az összesített európai GDP-növekedési várakozásokat.
A szervezet szerint hasonló kettősség jellemzi a munkaerő-piaci folyamatokat is. Míg egyes európai országokban alacsony munkanélküliség tapasztalható - így Ausztria és Hollandia például 5 százalék alatti, folyamatosan javuló mutatókkal rendelkezik -, más országokban kiugróan magas a munkanélküliségi ráta. Spanyolország a legnagyobb probléma, ahol 2011-re 20 százalékkal feletti adattal számol a BUSINESSEUROPE.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége idézi Futó Pétert, az európai munkaadói szervezet alelnökét, az  MGYOSZ elnökét, aki szerint a jelenleginél összehangoltabb gazdaságpolitikára van szükség ahhoz, hogy Európa továbbra is a világ egyik meghatározó gazdasági szereplője maradhasson. Úgy vélte, az Európai Unió vezetésének a magyar elnökség alatt is különös figyelmet kell fordítania a vállalatok pénzügyi forrásokhoz jutásának biztosítására és a termék-, munkaerő- és tőkepiacokat egyaránt érintő, mélyreható strukturális reformok kidolgozására. Különösen fontosnak nevezte a kutatás-fejlesztési támogatások európai és nemzeti rendszerének összehangolását, ami ideális esetben versenyelőny lehet a világ más, meghatározó gazdasági szereplőivel szemben.
A BUSINESSEUROPE és az MGYOSZ több javaslatot is tesz. Ajánlja egyebek mellett a közkiadások korlátozását, a közszféra hatékonyságának növelését, a kutatás-fejlesztés támogatási rendszer és a szabályozási környezet javítását, az aktív állami munkaerő-piaci szabályozást, a vállalkozók számára releváns szabályozási környezet egyszerűsítését, az állami beruházások rendszerének fejlesztését és hatékonyságának növelését, a nyugdíjrendszer átalakítását, s olyan bérszabályozási rendszer kialakítását, amely rugalmas, biztonságos a munkaadók és a munkavállalók számára, és összhangban van a szükséges munkaerő-piaci reformokkal is.
A BUSINESSEUROPE Európa legbefolyásosabb munkaadói érdekképviseleti szervezeteként 34 ország 40 munkaadói szövetségét tömöríti, emellett 25 multinacionális vállalat is közvetlen tagja. A csúcsszervezet által képviselt 20 millió kis-, közép- és nagyvállalat összesen 106 millió embernek ad munkát az unióban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?