Durvul a fapados verseny

<p>Miközben a légiipar történetének egyik legnagyobb forgalom-visszaesését szenvedte el tavaly, a fapados légitársaságok összességében növelni tudták utasszámukat, derül ki az ELFAA statisztikáiból.</p>

Igaz, néhányuk nem bírta a versenyt – a SkyEurope, a ClickAir vagy a FlyGlobespan ma már csak emlék.

Tavaly 162,5 millió utast szállítottak a Diszkont Légitársaságok Szövetségéhez (ELFAA) tartozó légicégek – ez 8,7 százalékos növekedést jelent a 2008-as 149,5 millió utashoz képest, áll az ELFAA közleményében. A dobogó legfelső fokán továbbra is a Ryanair áll: az ír fapados tavaly 65,3 millió utast fuvarozott, ami 13 százalékos plusz 2008-hoz viszonyítva. Tisztes távolból követi őt az Easyjet, amely 2009-ben három százalékkal tudott bővülni – ez 46,1 millió utas elszállítására volt elég. A Ryanair és az Easyjet tavaly is toronymagasan kiemelkedett a többiek közül az utasszámot tekintve – utánuk viszont már tömörödik a mezőny. A harmadik helyezett Norwegian 10,8, a spanyol Vueling 8,2, a Váradi József vezette Wizz Air 7,8, az angol FlyBe pedig 7,3 millió utast köszönthetett a fedélzetén az elmúlt évben.

Az ELFAA statisztikájából az nem derül ki, hogy a még mindig növekvő utasszámok nyereséges működéssel párosulnak-e. Cégközlés szerint a dublini tőzsdén jelen lévő Ryanair a decemberben végződött harmadik negyedévben 10,9 millió eurós veszteséget könyvelt el, a teljes üzleti évet tekintve viszont már nettó 275 millió euró nyereséget vár. A szintén tőzsdén lévő Easyjet a tavaly szeptemberben végződött üzleti évet 54,7 millió font adózás előtti nyereséggel zárta, a 2009. októbere és 2010. szeptembere közötti időszakban pedig „lényegi javulást” vár profitnövekedés terén. A Wizz Air hagyományosan nem közöl adatokat üzleti eredményeiről – Váradi József vezérigazgató az ezt firtató újságírói kérdésekre általában azt a választ adja sajtótájékoztatókon, hogy pénzügyi helyzetük stabil, a cég üzemi szinten nyereségesen működik. A cseh Mladá Fronta Dnes napilap tavaly ősszel viszont azt állította, hogy a légitársaság működésének öt éve alatt egyszer sem tudott nyereséget elérni, és a maga előtt görgetett együttes vesztesége már eléri a 78 millió eurót. John Stephenson, a Wizz Air alelnöke akkor a lap értesülését úgy kommentálta, hogy a magyar részleg nyereséges, csupán az ukrán és a bolgár veszteséges.

Miközben a fapadosok növelték utasszámukat, addig a polgári légiközlekedési ágazat összességében a legnagyobb forgalom-visszaesést szenvedte el a II. világháború óta az IATA szerint. Az utasforgalom – korábban soha nem látott mértékben – 3,5 százalékkal csökkent, miközben a légitársaságok 11 milliárd dollár veszteséget szenvedtek el. Igaz, a válság a fapadosok között is áldozatokat szedett: az ELFAA listájáról eltűnt a Sterling, a SkyEurope és a ClickAir is. A dán fapados 2008 októberében, a szlovák diszkont cég 2009 szeptemberében ment csődbe, a ClickAir nyáron beolvadt a szintén spanyol Vuelingbe. (s, mf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?