<p>A rendkívül változékony időjárás gondot okoz a mezőgazdasági őstermelőknek. Több régióban is elrettentő kép tárul elénk: a vihar által levert gabona, megtépázott fóliasátrak, jégverés sújtotta gyümölcsösök. Már most biztos, hogy emiatt az élelmiszerárak is megugranak.</p>
Drágulhat az élelmiszer a rossz időjárás miatt
SUSLA BÉLA
„Az egy évvel korábbihoz képest nagyjából 1,2%-kal csökkent az őszi gabonafélék termőterülete. Az összes gabonaféle esetében ez a korábbi évhez képest 34–35 ezer hektárral lett kisebb, ami 4,4%-os visszaesést jelent” – mondta el lapunknak Stanislav Nemec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) szóvivője. Szerinte az elmúlt évben a bevetett, illetve a termést hozó területek közti különbség mintegy 2,7 ezer hektárnyi volt, idén azonban az időjárás viszontagságaiból eredően csaknem 5 ezer hektárral kell számolni. Sőt, a termést nem hozó területek nagysága még ennél is nagyobb lehet. Az egyes régiók jelzései alapján elmondható, hogy a tavalyihoz képest valamelyest csökkent a búza és az árpa termőterülete, ezzel szemben viszont nőtt a rozsé, a zabé és a kukoricáé.
A talajvédelmi kutatóintézet adatai szerint az idei gabonatermés egyelőre nem tűnik katasztrofálisnak. Az intézet munkatársai szerint az őszi búza 4,13–4,15 tonnával szolgálhat egy hektár átlagában, a tavaszi árpa ugyanekkora területen 3,5, az olajrepce pedig 2,18 tonnás termést hozhat. Ha mindez valóra válna, a gazdák jobb évre számíthatnak a tavalyinál, amikor 3,31 tonna volt a búza, 3,19 a tavaszi árpa és 1,99 tonna az olajrepce átlagos hektárhozama. „Azt viszont mindenképpen hozzá kell fűzni az említett mutatókhoz, hogy évről évre igényesebb pontos becsléseket előrevetíteni, mivel az időjárási viszontagságok egyre váratlanabbak, kiszámíthatatlanabbak. Biztosat akkor lehet mondani, amikor a szem már a magtárakban van” – állítja Nemec.
A tavalyi gyengébb gabonatermés miatt sok gazdának nem volt elegendő takarmánygabonája az állatállomány részére, így gyakran ahhoz a lépéshez folyamodtak, hogy a drága élelmiszer-gabonát etették az állatokkal. Több tenyésztő fontolgatja, hogy teljes mértékben befejezi ténykedését az állattenyésztésben, leépíti a nagy-nagy erőfeszítéssel létrehozott és kialakított gazdaságát, mivel az állati termékek értékesítési árai nem fedezik az előállítási költségeket. „Csak egyetlen példát szeretnék felhozni a könyörtelen árreláció alakulására. Míg az idei év elején egy kilogramm hízósertés felvásárlási ára 1,70 euró volt, májusban már 1,20-ért sem nagyon kelt el” – nyilatkozta Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara (AKS) elnöke. Az őszi gabonafélék fejlődési állapotát Patasi egyelőre jónak minősíti, a termés most még ígéretesnek mutatkozik. Ha az éghajlati tényezők nem szólnak bele komolyabb mértékben a növényzet fejlődésébe, a Dunaszerdahelyi járásban a gabonafélék hektáronkénti átlagban négy tonna feletti hozamokkal szolgálhatnak. Az őszi repce eléggé gyéren kelt ki és fejlődött, ennél a növénykultúránál rekordtermés nem várható. „Véleményem szerint a felvásárlási árak a tavalyi szinten mozognak majd, persze, sok függ majd a termés minőségi mutatóitól” – állítja Patasi.
Nagyobb gondok vannak a zöldségtermelésben, és jelentős károkat okoz a csapadékos, hideg időjárás a gyümölcsösökben és a szőlészetekben is. A májusi cseresznyének és az epernek nincs meg a valódi íze, mégpedig azért, mert számos gyümölcsösben csak simán beértek a jelzett gyümölcsfélék, de nem édesek. „Ami a fogyasztó számára a felvázoltakból egyértelműen leszűrhető: a tavalyiakhoz viszonyítva az árak biztosan emelkedni fognak” – összegezte Patasi Ilona.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.