Drágulást hoz Szlovákiának, ha bevezeti az eurót?

Pozsony. Az euró bevezetésének közeledtével egyre többen aggódnak az infláció megugrása miatt. Megalapozott ez a félelem, valóban elszabadulhatnak az árak? Az eurózónához való csatlakozás egyik alapfeltétele az árstabilitás. Megőrzése elsősorban az egyes nemzeti bankok feladata.

Pozsony. Az euró bevezetésének közeledtével egyre többen aggódnak az infláció megugrása miatt. Megalapozott ez a félelem, valóban elszabadulhatnak az árak? Az eurózónához való csatlakozás egyik alapfeltétele az árstabilitás. Megőrzése elsősorban az egyes nemzeti bankok feladata. A közös valuta bevezetése után a közvélemény több országban is úgy érezte, drágulást hozott az euró. Legismertebb a német és az olasz fogyasztók véleménye, ahol az előbbiek teuronak nevezték el az új pénzt a német „teuer”, drága szóból képezve. Szlovénia egy éves tagsága után is meg kell állapítani, hogy valóban emelkedtek az árak. Jövőre ez várható Szlovákiában is?

Közismert, hogy még mindig nagy különbségek vannak a nyugati és a közép-európai ár- és bérviszonyok között. Egyrészt kevesebbet keresünk, de az árak is alacsonyabbak. Ahhoz hogy e kettő közelítsen egymáshoz, két lehetőség van: felemelni a fizetéseket vagy a korona árfolyamát kell megerősíteni. Az utóbbira jelenleg adottak a feltételek, ugyanis a Szlovákiában gyorsan nő a gazdaság a termelékenységgel egyetemben. Várható viszont, hogy ezzel a módszerrel egy év múlva még nem érjük el a nyugati bérszintet, így ekkor már csak a bérek emelésével lehet felzárkózni, amit követni fognak az árak is. Ilyen fejlődés következett be Írországban is. Ez az ország alacsonyabb fejlettségű volt, ahol a szintén gyors gazdasági fejlődés egyben magas inflációt is hozott. Csehország legfőbb érve a csatlakozás ellen szintén ez. Ők a cseh korona további erősödését várják a csatlakozás elodázásával. Túl erős valutával sem érdemes csatlakozni az eurózónához. Ennek példája Olaszország, amely esetében túl erős árfolyamot rögzítettek, ami megdrágította, így versenyképtelenebbé tette az olasz munkaerőt. Szlovénia példáját azonban szintén tovább árnyalja, hogy ott az árak elszabadulásának egyik fontos oka a világpiaci energia-, ruhaipari és élelmiszerdrágulás, akárcsak Szlovákiában.

Az elmondottak alapján törvényszerűnek mondható az infláció megugrása, ami hozzásegít a kiegyenlítődéshez. Ebből szintén következik az is, hogy csak hasonló fejlettségű országoknak érdemes csatlakozni az eurózónához, amelyekben szabad verseny uralkodik. Az eurózónába való belépéssel éppen a nemzeti jegybankok szerepe szűnik meg, amelyek hathatósan harcolhatnának az infláció ellen. Szlovákia helyzete mégis más. Az euró sok-sok egyéb előnyt hozhat, és a drágulás gyakran, az említett német vagy olasz esetben, inkább szubjektív volt. Valószínű, hogy itt az árfelzárkózás folyamatosan következik majd be, a bérek még gyorsabb emelkedésével kísérve. Az sem mellékes, hogy több irányítási felelősség a bizonytalan Szlovákiából Frankfurtba kerül át.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?