<p>Bár néhány héttel ezelőtt még azt jelentették a szervizek, hogy a nyári abroncsok ára átlagosan öt százalékkal fog megugrani, jelenleg már 20 százalékos drágulásról beszélnek.</p>
Drágul a gumiabroncsok cseréje
Mint ahogy arról lapunkban már korábban tájékoztattunk, a drágulás csak azokat érinti, akik új abroncsokat vesznek, a szervizek szolgáltatásai ugyanis nem drágulnak.
Míg évekkel ezelőtt fölösleges luxusnak számított a téli és nyári abroncsok cseréje, jelenleg már szerencsére alig találni olyan autótulajdonost, aki nem figyelne a gumik váltására. Az emberek többsége már azt is tudja, hogy a gumicsere szempontjából a +7 fokos átlaghőmérséklet a kulcsfontosságú. Ha a hőmérő higanyszála ősszel napokon át ennél kevesebbet mutat, akkor ajánlott télire cserélni a nyári abroncsokat. Viszont ellenkezőleg, ha tavasszal ennél melegebb van, fölösleges tovább koptatni a téli gumikat. A meteorológusok jelentései szerint ez az időszak már bekövetkezett. Már attól sem kell tartani, hogy a magasabb fekvésű területeken tartósabban fagyna.
Elkerülhetetlen drágulás
Az abroncsok ára vélhetőleg azután emelkedik meg, miután a gyártók eladták tartalékaikat. Ennek fő oka Thaiföldön és Indonéziában keresendő, ahol a rendkívül sok eső miatt tönkrement a kaucsuktermés jelentős része, így az abroncs alapanyagának ára a csillagos égig ugrott a világpiacon.
A szervizek szerint a raktárak lassan kiürülnek, ezért megalapozott az aggodalom. Tény, hogy a cseréért nem fogunk többet fizetni, de előfordulhat, hogy a szükséges abroncsméretet csak a harmadik, vagy a negyedik szervizben fogjuk megtalálni. Ha interneten vásárolnak, akkor pedig előfordulhat, hogy az üzlet nem fogja tudni beszerezni a kívánt méretet.
A cserével nem oldanak meg mindent
A sofőrök többsége lecseréli az abroncsokat, és a gumikkal aztán a következő szezoncseréig nem törődik. Ez viszont nagy hiba, ugyanis a kerekek légnyomását legalább havonta egyszer kellene ellenőrizni. Bizonyított tény, hogy a 20 százalékkal leengedett abroncsok élettartama 19 százalékkal csökken.
Az alacsony nyomás a kerekekben automatikusan növeli az üzemanyag-fogyasztást, egyes esetekben – például erős fékezésnél – a gumiabroncs leválhat a kerékről. Néhány szerviz a klasszikus levegő helyett nitrogénnal felfújt gumikat is kínál – ennek előnye, hogy a nyomás a magas hőmérséklet hatására sem változik meg.
További információk hétfői nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.