Dollárhegyeken ülnek a vezető olajvállalatok

Washington. 2006-ban a gazdag vállalkozások még több profitot tettek zsebre, mint egy évvel korábban. Az amerikai Fortune magazin közzétette azoknak a vállalatoknak a listáját, amelyek 2006-ban a legmagasabb profitot érték el. Az olaj- és gázipar cégei adják az első tíz helyen végzett nagyvállalat felét.

Washington. 2006-ban a gazdag vállalkozások még több profitot tettek zsebre, mint egy évvel korábban. Az amerikai Fortune magazin közzétette azoknak a vállalatoknak a listáját, amelyek 2006-ban a legmagasabb profitot érték el. Az olaj- és gázipar cégei adják az első tíz helyen végzett nagyvállalat felét. Az első helyezett az amerikai ExxonMobil olajmulti lett, amelynek profitja 2005-höz képest 9,3%-kal, 39,5 milliárd dollárra nőtt. Ezzel megdöntötte a Fortune-lista 36,1 milliárdos korábbi rekordját. A második a brit-holland Shell, amely a 2005-ös több mint 39%-os profitugrás után 2006-ban további 40%-kal növelte nyereségét. Ezekből bővítette alaszkai és mexikói-öbölbeli olajlelőhelyeit, új mélytengeri fúrótornyot létesített a brazil partoknál, és elkezdte a kanadai olajhomokbányák feltárását. Ezért 2006-ban csak 0,5%-kal, 25,44 milliárd dollárra nőtt a nyeresége. A harmadik a United Airlines amerikai légitársaság lett 22,9 milliárd dollárral, ám ez csalóka, mert profitja a kedvező elszámolási lehetőségnek köszönhető.

A 4. helyen álló brit British Petroleum olajcég rontott tavalyi eredményén - 1,5%-os csökkenés után ért el 22 milliárd dollár profitot. Szintén visszaesés nyomán lett ötödik a Citigroup amerikai pénzintézet, amelynek 15%-kal, 21,5 milliárd dollárra csökkent a nettó profitja. Felvásárlásoknak köszönheti 28,4%-os nyereségnövekedését a 6. helyen álló Bank of America, amely 21,13 milliárd dollár profitot zsebelt be. A General Electric a hetedik: a cég 27,4%-os nyereségnövekedéssel 20,83 milliárd dollár profitot ért el. Ezt főként egészségügyi és infrastruktúra-fejlesztési üzletágainak köszönheti. A 8. helyre az orosz Gazprom gázipari gigász jött fel, amely tavaly 36,7%-kal 20,32 milliárd dollárra emelte nyereségét. Ez a társaság a leghatékonyabb oroszországi cég, amelynek erejét az adja, hogy az európai gázpiac negyedét birtokolja, ami elképesztő súlyt ad neki az ártárgyalásokon. A 9. Pfizer gyógyszeripari cég, amely profitját a létszámleépítés, illetve a cég fogyasztói termékeket gyártó ágazatának, a Johnson & Johnsonnak az eladása gerjesztette. Végül a 10. egy újabb olajcég, az amerikai Chevron. A hihetetlen nyereségi mutatók ellenére a világ legnagyobb vállalata mégis a 10-es listára fel sem került amerikai Wal-Mart kiskereskedelmi hálózat. (NG, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?