<p>Megállapodásra jutottak az euróövezeti tagországok pénzügyminiszterei kedd hajnalban a Görögországnak nyújtandó újabb mentőcsomagról, amely 130 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomagot és a GDP-arányos görög államadósság 121 százalékra történő leszorítását irányozza elő az évtized végéig - közölte két uniós tisztségviselő. A megállapodás hírére erősödött az euró.</p>
Brüsszeli megállapodás a mentőcsomagról (összefoglaló)
A miniszterek tizenkét órás brüsszeli tanácskozás után jutottak megegyezésre.
Az egyik tisztségviselő elmondta: a hitelcsomag 130 milliárd eurós lesz, 2020-ig pedig 121 százalékra akarják leszorítani a görög GDP-arányos államadósságot, amit már csak írásos nyilatkozatba kell foglalniuk a minisztereknek. Egy másik tisztségviselő megerősítette az említett számokat, de óvatosságra intett azzal kapcsolatban, hogy még csak most kezdték meg a zárónyilatkozat megszövegezését.
Az államadósság bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított 121 százalékos szintje nagyon közel áll ahhoz a 120 százalékhoz, amelyet a brüsszeli tárgyalások több résztvevője - köztük Németország és Hollandia, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - hosszú távon fenntarthatónak tart.
Ezenkívül Görögország magánhitelezői várhatóan a kezükben lévő görög állampapírok nominális értékének 53,5 százalékát veszítik el, aminek révén Görögország államadóssága 100 milliárd euróval csökken majd. Korábban a nominális érték 50 százalékának leírásáról szóló hírek láttak napvilágot, ami azt jelentette volna, hogy a kötvények nettó piaci értékük közel 70 százalékát veszítik el.
A kedd hajnali brüsszeli megállapodás hírére erősödött az euró, a közös uniós fizetőeszköz dollárárfolyama a bankközi devizapiacon tíz perc alatt 1,3185-ről 1,3266-ra szökött fel. Görögországnak egy hónapon belül szüksége lenne az újabb nemzetközi hitelekre, különben lejár egy 14,5 milliárd eurós hitelfelvételének törlesztési határideje, és kénytelen lenne csődöt jelenteni.
Ez már a második mentőcsomag Görögország számára, amely 2010 májusában az euróövezeti tagországok kormányaival és az IMF-fel kötött kétoldalú hitelmegállapodások révén összesen 110 milliárd euróhoz jutott.
Az IMF feltételeket szab
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatótanácsa várhatóan március második hetében dönt arról, hogy milyen mértékben járul hozzá a második görög mentőcsomaghoz - mondta kedden az IMF vezérigazgatója, aki hangsúlyozta, hogy a valutaalap feltételekkel vesz részt a programban.
Christine Lagarde azt mondta, az IMF-nek vannak feltételei a hozzájárulást illetően: nemcsak a görög kormány eddig vállalt kötelezettségeinek teljesítését fogja szigorúan ellenőrizni, hanem arra is nagyon fog figyelni, hogy maga az euróövezet mennyi pénzt szán az adósságválság leküzdésére.
Az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) néven ismert, 500 milliárd eurót előirányzó állandó válságkezelési rendszer bővítése lesz többek között a március elején tartandó uniós csúcstalálkozó egyik fő témája.
Az IMF szakértői úgy látják, hogy ez a pénz nem lesz elég arra, hogy a válságot fenntartható módon rendezni lehessen, ezért a válságalap emelését szorgalmazzák, mintegy feltételeként annak, hogy további összegekkel járuljanak hozzá a második görög mentőcsomaghoz.
Az első, 110 milliárd eurós görög mentőcsomagnak nagyjából 30 százalékát állta az IMF.
Schäuble: a német parlament támogatja majd az új mentőcsomagot
A német pénzügyminiszter szerint a Bundestag, a német parlament alsóháza megszavazza az új görög mentőcsomagot.
Wolfgang Schäuble az euróövezeti pénzügyminiszterek kedden hajnalban véget ért ülését követően a Deutschlandfunk német közszolgálati rádióadónak azt mondta: erősen bízik abban, hogy a berlini konzervatív-liberális kormánykoalícióban sikerül többséget szerezi a 130 milliárd eurós, újabb görög pénzügyi támogatási programhoz.
Hangsúlyozta: a döntés senkinek sem könnyű, de az Athén számára összeállított program érdemes a támogatásra. "Nyugodt szívvel vállaljuk a felelősséget érte" - mondta a német pénzügyminiszter.
A program végrehajtásához valamennyi euróövezeti tagállamban meg kell szerezni a törvényhozás hozzájárulását. A Bundestagban február 27-én tartják a vitát és a szavazást a programról.
A Bundestag eddig az összes hasonló programot megszavazta, Angela Merkel kancellár azonban mindig egyre nehezebben szerezte meg az úgynevezett kancellári többséget, vagyis a kormány javaslatának elfogadáshoz szükséges szavazatmennyiséget a kormányoldalról, mindenekelőtt azért, mert egyre nagyobb a lakossági elégedetlenség az euróövezeti válság kezeléséből Németországra háruló terhek növekedése miatt. Ugyanakkor a különböző mentőcsomagok és eszközök - mint például az EFSF ideiglenes válságkezelő rendszer - támogatása a német parlamentben egyszer sem volt kétséges, mert az ellenzék nagy része is rendre megszavazta a vonatkozó előterjesztéseket.
Európai bankok és biztosítók görög adósságállománya
Görögország magánhitelezői a kezükben lévő 200 milliárd eurónyi görög állampapírok nominális értékének 53,5 százalékát (107 milliárd euró) írják le.
Erről Jean-Claude Juncker, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri tanácsának elnöke beszélt a miniszterek maratoni, 12 órás ülését követően, ahol megállapodás született a 130 milliárd eurós újabb görög pénzügyi támogatási programról és a görög adósság könnyítéséről.
A vezető európai bankok és biztosítók görög adósságállománya az intézetek adatai szerint. (Ahol nincs külön jelzés, szeptember végi állapot szerint.)
GÖRÖGORSZÁG
- NBG 8,7 milliárd euró
- Piraeus Bank 7,7 milliárd euró
- Eurobank 6,9 milliárd euró
- Alpha Bank 3,1 milliárd euró
FRANCIAORSZÁG
- BNP Paribas** 1,6 milliárd euró
- Societe Generale 800 millió euró
- BPCE 535 millió euró
- Credit Agricole** 173 millió euró
- Groupama* 540 millió euró
- Covea* 520 millió euró
- AXA* 300 millió euró
- CNP Assurances* 62 millió euró
- Macif* 58 millió euró
NÉMETORSZÁG
- Commerzbank 1,4 milliárd euró
- Deutsche Bank**** 448 millió euró
- Allianz 500 millió euró
- Munich Re**** 400 millió euró
BELGIUM
- Dexia 1,3 milliárd euró
OLASZORSZÁG
- Intesa Sanpaolo 586 millió euró
- UniCredit 221 millió euró
- Mediobanca 200 millió euró
- Generali Group 200 millió euró
- Fondiaria-Sai 34,7 millió euró
- Unipol 17 millió euró
NAGY-BRITANNIA
- RBS**** 822 millió euró
- HSBC**** 371 millió euró
- Barclays**** 45 millió euró
- Aviva*** 120 millió euró
HOLLANDIA
- ING**** 300 millió euró
AUSZTRIA
- OVAG (Volksbank) 60 millió euró
- Erste Group** 13,1 millió euró
- Uniqa 174 millió euró
- Vienna Insurance Group**** 9,7 millió euró
SVÁJC
- Credit Suisse 83 millió euró
- UBS 53 millió euró
* 2011 június vége
** 2011 október vége
*** 2011 november eleje
**** 2011 december vége
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.