Brüsszel nem bízik a naptejekben

Tobozmirigyünkkel szemben bőrünk pártjára áll az Európai Bizottság a napfényvitában - és a védőtejek jobb feliratozását szorgalmazza.

A jelenlegi helyzet tarthatatlan: Günter Verheugen nem kertelt, amikor a napvédő készítmények címkézését jellemezte a minap. Az Európai Bizottság iparpolitikáért felelős tagja a nyári szezon közeledtével jelentette be, hogy Brüsszel már a jövő évtől egységes és fogyasztóbarát feliratozást sürget a gyártóknál. „Széles spektrumú védelem”, „100 százalékos UVA/UVB/infravörös szűrés”, „25B 7A” - ezek a mostani elrettentő példák. Az első pontatlan, a második kifejezetten félrevezető, mivel nincs teljes védelem, a harmadik a laikus számára érthetetlen.

Az utóbbi időben határozottan erősödik Brüsszel fogyasztóvédelmi szerepe. A napfényhez hasonlóan egészségügyi kockázatot jelentő élelmiszerek, valamint elemek és akkumulátorok jobb címkézése után folytatódik a sor. A fogyasztóvédelem ezúttal a strandon találkozik az iparpolitikával: miközben a bőrrák veszélye egyre nagyobb, az EU a napvédő termékek egyik legfontosabb és folyamatosan növekvő piaca. Évi 1,3 milliárd eurós kiskereskedelmi forgalomról van szó, ráadásul a tíz legnagyobb gyártó közül hét európai – Brüsszelnek tehát van kit elkapnia.

Kevéssé ismert, hogy a daganatos megbetegedések között a bőrrák az egyik legelterjedtebb. Elhanyagolt formában halálhoz vezethet. Nem hangzik valami biztatóan, hogy a túlzott napozás miatt a bőrrákban világelső Ausztráliában évente ezren vesztik emiatt életüket.

Markosz Kiprianu EU-biztos – aki a fogyasztóvédelem mellett az egészségügyért is felel – mindenesetre még a feliratozás várható javulása előtt, erre a nyárra is jó tanáccsal látja el az európaiakat. A legfontosabbak közülük: a legerősebb UVA/UVB sugárzás idején kerülni kell a közvetlen napozást, kisgyermekeket egyáltalán nem szabad közvetlen sugárzásnak kitenni, az úszás, a víz pedig (csakúgy, mint a felhős ég) nem csökkenti a leégés kockázatát, sőt a vízről való fényvisszaverődés még növeli is. Egy átlagos bőrű felnőttnek egy kisebb flakon harmadát kell magára kennie ahhoz, hogy 15 és 25 közötti faktorszámú naptejjel az egész testét védje.

Az akár közhelyesnek is nevezhető javaslatokat persze sokan nem tartják be, nem tudva, hogy a bőr „nem felejt”, azaz korábbi leégések nyomán később is alakulhat ki bőrrák. A jó védelem annál is fontosabb, mert a napfénynek vannak kedvező egészségügyi hatásai is: D-vitamint képez, és serkenti a hangulatunkat befolyásoló hormonokat termelő tobozmirigyet – kár lenne tehát az egész nyaralást a szállodai szobában tölteni. (NOL)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?