Biztosítás nélkül nem felhőtlen a külföldi utazás

<p>A nyári kirándulások előtt érdemes baleset-biztosítást kötnünk, különösen ha külföldre utazunk. Ugyanis ha baleset ér minket, vagy megbetegszünk, akkor esetenként megdöbbentően sokba kerülhet az ellátás, a gyógykezelés.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

A felhőtlennek induló kirándulást beárnyékolhatják betegségek, balesetek, még kellemetlenebb, ha mindez külföldön történik velünk. Kezdjük talán az elmúlt év egyik legriasztóbb példájával: az Allianz–Szlovák Biztosító közlése szerint 2014-ben egy kliensük két hétre utazott az Egyesült Államokba, ahol rosszul lett és többszöri nyelőcsőműtéten esett át. Az operáció, az ügyfél hathetes kórházi kezelése, majd a hazaszállítás összesen 322 ezer euróba került. Ha nem lett volna bebiztosítva, az összeget saját zsebből kellett volna kifizetnie. Tény, hogy a biztosító szerint éppen az USA-ban történt balesetek vagy orvosi kezelések a legdrágábbak. Másrészt az Allianz által vezetett tavalyi káresetek azt is igazolják, hogy Szlovákia polgárai egyre gyakrabban utaznak egzotikus, távoli országokba.

Leggyakrabban emésztési zavarok, gyomorproblémák miatt keresik a nyaralók külföldön az orvosi ellátást, ezeknek a kezeléseknek az ára simán elérheti a 200 eurót (Olaszországban pedig akár több mint 1000 euróba is kerülhet), akárcsak a magas lázzal járó megfázás vagy légcsőgyulladás gyógyításának költségei. A napallergia okozta nehézségekért 70-től 160 euróig terjedő összeget térítenek átlagban a biztosított személyek helyett, az azonnali fogászati beavatkozás ára pedig 160 és 300 euró között mozog. A turisták a legnagyobb kockázatnak a szubtrópusi és trópusi országokban teszik ki magukat, ahol gyakori a fertőzés veszélye, a legdrágább orvosi beavatkozások pedig – ahogyan azt már jeleztük – az USA-ban fenyegetnek.

Kockázatok kategóriái

A felsorolt példákból kitűnik, hogy nemcsak a biztosítás árát kell mérlegelni, hanem a biztosítási összeg felső határát is – például mekkora összegig fedezik az esetleges gyógykezelés költségeit. Általában 80–120 ezer eurós limitet szabnak, de előfordul 200 ezer eurós felső határ is, ami az esetek többségében elég. Ha biztosak akarunk lenni benne, hogy utasbiztosításunk tökéletes, akkor érdemes komplex biztosítást kötni – főleg ha Európán kívüli országba, az USA-ba vagy Kanadába utazunk.

A biztosítási díjat befolyásolja, hogy klasszikus üdülésre utazunk-e, melynek során csak pihenni akarunk a tengerparton, vagy ki szeretnénk próbálni valamilyen izgalmasabb sportot is. Ez ugyanis jelentősen befolyásolja a biztosítás árát. A kockázat – és a biztosítási díj – szempontjából az üdüléseket három csoportba sorolják a biztosítók. A legolcsóbb a klasszikus üdülés biztosítása, ennél többe kerül például a barlangászat, a legdrágább pedig az extrém sportokat is tartalmazó üdülés. Jelentősen drágítja a biztosítást, ha a nyaralás során búvárkodni akarunk, vagy siklórepülést szeretnénk kipróbálni, esetleg ejtőernyős ugrást is beterveztünk. A felosztás azonban biztosítónként változik, van olyan társaság, amelyik például a búvárkodást vagy a vízisízést a klasszikus nyaralás részének tekinti, vagyis ezek kockázatát tartalmazza az alapbiztosítás. Vigyázni kell azonban az alkohol- és a drogfogyasztásra, az alkoholos állapotban bekövetkezett balesetek következményeit ugyanis a biztosítók nem fizetik.

A biztosítás fajtái

Felelősségbiztosítás: nem keverendő össze a járművek kötelező felelősségbiztosításával. Azokat a károkat fedezi, melyeket az ügyfél okozott mások egészségében vagy vagyonában. Tanácsadást és asszisztenciaszolgálatot is tartalmaz, ha pedig a rendőrség letartóztatja, jogsegélyt, tolmácsot biztosítanak, kifizetik a kauciót.

Baleset-biztosítás: fájdalomdíj az elszenvedett balesetért, sérülésért. Ez nem a baleset okozta sérülések kezelésének költségeit fedezi, egy esetleges baleset után az utasbiztosítás keretében kötött baleset-biztosítás alapján magasabb kártérítésre számíthatunk a szokványos baleset-biztosításnál.

Poggyászbiztosítás: a biztosítottat kártérítés illeti az elveszett, megrongálódott pogygyászért. Akkor ajánlott, ha értékes sporteszközöket, elektronikai cikkeket, videokamerát visz magával, és ha repülővel vagy autóval utazik. A biztosító kártérítést ad az ellopott tárgyakért, de csak akkor, ha a tolvajnak „akadályt kellett leküzdenie”. Vagyis ha a betörő feltöri a szállodai szoba ajtaját, s erről a rendőrségen is készült jegyzőkönyv, megtérítik a kárt, a tengerparton hagyott törülközőről eltűnt dolgok esetében viszont nem. A biztosítás általában nem vonatkozik ékszerekre.

Sztornóbiztosítás: az üdülés visszamondásának biztosítása – a biztosító téríti a sztornóköltséget – vagyis azt a díjat, melyet az ügyfélnek ki kell fizetnie akkor is, ha nem vesz részt az előre megrendelt üdülésen. A költségek térítése azonban csak bizonyos esetekben jár. Főleg olyanoknak éri meg, akik gyerekekkel utaznak, ugyanis előfordulhat, hogy a kisgyerek hirtelen megbetegedése miatt el kell halasztani a kirándulást.

Kiegészítő biztosítás: ez utóbbi főleg a veszélyes sportok űzőinek javasolt. Ha valaki búvárkodik, ejtőernyővel ugrik vagy más veszélyes sportot űz, s közben megsérül, a gyógykezelés költségeit a standard alapbiztosítás nem fedezi.

Fizessünk az orvosnak?

Ha már megkötöttük az utasbiztosítást, a foghúzásért vagy más kezelésért kell fizetni az orvosnak vagy nem? Használhatunk-e bankkártyát vagy csak készpénzt fogadnak el? Alapszabály, hogy a kisebb kezelést elvégző orvos azonnal kiszámlázza a költségeket, és helyben, készpénzben ki kell fizetni. A számlát el kell tenni, és a biztosító itthon utólag téríti az összeget. A jelentősebb összegeket – például a kórházi ellátást – az orvos vagy a kórház közvetlenül a biztosítótól hajtja be az ún. asszisztenciaszolgálat közvetítésével. A biztosítók többsége a terhesség 25. vagy 28. hetéig csak sürgős orvosi beavatkozás esetén vállalja az orvosi költségek megtérítését. Az utasbiztosítás megkötéséről szóló igazolást érdemes mindig magunknál hordani.

Mielőtt külföldre készülünk, nézzünk utána, mi mindenre terjed ki a biztosításunk. Ellenkező esetben akár már egy egyszerű ambuláns orvosi kezelésért is több száz eurót kell fizetni. Ha külföldön üdülünk, előfordulhat, hogy az ottani ételektől emésztési panaszaink lesznek. A statisztikák szerint a kirándulók negyede kénytelen orvoshoz fordulni üdülése alatt. A rosszabbik eset az, ha biztosításunk nem vonatkozik az ilyen költségek térítésére. A fölösleges pénzkidobást az utazó úgy kerülheti el, ha indulás előtt megbízható, minőségi utazási biztosítást köt.

Még két tanács

Bár nem tartozik közvetlenül a baleset-biztosításhoz, azonban szintén komoly balesetnek számít külföldön, ha váratlan pénzügyi problémába futunk bele. Ezért a hazai bankok a következőket javasolják, ha külföldre megyünk: legyen nálunk két bankkártya, két különböző kártyakibocsátótól – utazás előtt nézzünk utána, hogy a célországban melyik kártya a legelfogadottabb. Áruért és szolgáltatásért ha csak lehet, hitelkártyával fizessünk (így igazolni tudjuk a kifizetést), készpénzt pedig betéti kártyával (debetná karta) vegyünk fel – az utóbbival olcsóbb. Elindulás előtt ellenőrizzük a napi limitünk nagyságát.

Ha külföldön autónkkal balesetet szenvedünk, és rendelkezünk baleset-biztosítással más néven cascóval, akkor azonnal készítsünk fotót az okostelefonunkkal. Ezzel könnyebbé tehetjük a későbbiekben a saját igazunkat támogató bizonyítási eljárást. Fényképezzük le a helyszínt, a környezetet több szögből a jobb beazonosíthatóság érdekében. Számos kiegészítő szolgáltatás választható a baleset-biztosításhoz, amelyek a kártérítés mellett a nyaralásunk folytatását, a hazautazást vagy a javítás idejére a várakozást tehetik kényelmesebbé. Ezek közé tartozik a 24 órás asszisztenciavonal, a helyszíni javítás, a lakóhelyre utaztatás, a csereautó, az éjszakai szállás vagy az autómentővel való szállítás. (shz, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?