New York. A globalizáció gyümölcseinek megosztására, a szegénység elleni küzdelem fokozására és a gazdasági elit társadalmi felelősségvállalásának növelésére szólított fel Kofi Annan ENSZ-főtitkár a Világgazdasági Fórum záróülésén elhangzott felszólalásában.
Befejeződött a Világgazdasági Fórum
New York. A globalizáció gyümölcseinek megosztására, a szegénység elleni küzdelem fokozására és a gazdasági elit társadalmi felelősségvállalásának növelésére szólított fel Kofi Annan ENSZ-főtitkár a Világgazdasági Fórum záróülésén elhangzott felszólalásában. Az idén Davos helyett New Yorkban tartott Világgazdasági Fórumon a gazdasági, pénzügyi és politikai élet több mint 2700 jeles képviselője öt napon át tekintett át olyan témákat, mint a globalizációellenes mozgalmak, a terrorizmus és a szegénység kapcsolata, a gazdasági növekedés, a különböző járványos betegségek, köztük az AIDS elleni küzdelem eszközei. A világszervezet vezetője záróbeszédében kiemelte: a valóság az, hogy a hatalom és gazdaság nagyon egyenlőtlenül oszlik meg a világban, a piacok a sikert jutalmazzák, a szegényeket pedig büntetik, azon egyszerű oknál fogva, hogy szegények. Arra buzdította a nagy vállalatok vezetőit, hogy segítsék jobban a szegényeket, javítsanak életkörülményeiken, támogatásukkal mozgósítsák a technológiát és a tudományt az éhezés, a járványok, a környezeti ártalmak és a harmadik világot sújtó válságok felszámolásának érdekében. A gazdag országok politikai vezetőit pedig arra kérte, hogy duplázzák meg a fejlődő országoknak szánt segélyek jelenleg 50 milliárd dolláros összegét, és nyissák meg agrárpiacaikat a fejlődő országok előtt. A szeptember 11-i Amerika-ellenes terrormerényletek kapcsán Kofi Annan rámutatott arra is, hogy a reménytelenség, a sóvárgás és a terror erői az elképzelhetőnél is nagyobbak. „Ezekkel az erőkkel szemben a szolidaritás, a kölcsönös tisztelet és mindenek előtt a remény üzenetét hozhatjuk el” – hangoztatta. A brazíliai Porto Alegrében tartott második Szociális Világfórumra utalva az ENSZ főtitkára kiemelte: sokan úgy hiszik, hogy a globalizáció a felelős a szegénységért, és a globalizációt egy olyan elit irányítja, amelynek tagjai jelen vannak, de legalábbis képviseltetve vannak a New York-i Világgazdasági Fórumon. Annan tévesnek tartja ezt a felfogást, szerinte a globalizáció messze áll attól, hogy a szegénység és más társadalmi bajok oka legyen. Éppen ellenkezőleg, a globalizáció nyújtja a legnagyobb reményt ezek kiküszöbölésére. Annan ugyanakkor arra kérte a gazdasági és politikai vezetőket, hogy ne becsüljék alá a Szociális Világfórumot, amelynek résztvevői szerint az üzletembereket csak a profit érdekli. „Ez a bírálat az egész világban visszhangra talál” – figyelmeztetett Annan, aki szerint a globalizáció híveinek kell bebizonyítaniuk, hogy hamisak az őket érő vádak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.