Az új Közös Agrárpolitikáról tárgyalt Simon Zsolt

Pozsony |

<p>Az EU-s tagállamok miniszterei megvitatták az új Közös Agrárpolitika irányvonalait.</p>

A tanácskozás bevezetéseként az Európai Bizottság ismertette az új KAP reformjait, hét jogalkotási javaslatot terjesztettek a miniszterek elé – áll abban a nyilatkozatban, melyet az agrártárca sajtóosztálya juttatott el az Új Szó Online-hoz.

A javasolt intézkedések a következők:
- Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a méltányosabb, egyszerűbb és hatékonyabb támogatásokra;
- Mezőgazdasági termelőknek való segítségnyújtás az új piaci kihívások terén
- A termőföldek 30%-ának természetvédelmi célokra való fordítása
- Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a kutatásra és az innovációra
- A környezetvédelem támogatása, a mezőgazdaság vonzóvá tétele a fiatal gazdálkodók számára, a foglalkoztatás megerősítése a vidéki régiókban
- Az elsivatagosodás megelőzése
- Az adminisztratív terhek csökkentése.
A vita során a tagállamok többsége (NL, SK, CZ, UK, LU, IT, CY, HU, BE, SE, PT, DE, FI, AT, BG, EE, EL, MT, DK) úgy ítélte meg, hogy a KAP-reform nem tükrözi a célkitűzéseket az átláthatóság és az egyszerűsítés terén A legtöbb tárgyalt kérdéskör a támogatások limitálásáról és a termőföldek természetvédelmi célokra való fordításáról szóltak.
„Szlovákia előzetes tárgyalásokat folytatott az elmúlt időszakban a KAP reformjáról, így világos célkitűzesekkel indultam tárgyalni kollégáimmal. Az Európai Bizottság nehéz helyzetbe került, mert nem csak a kis tagállamok, hanem az EU több gazdaságilag erős tagállama, így Németország, vagy Nagy-Britannia is azon az állásponton volt, hogy a KAP reformjait át kell dolgozni. Azok az irányvonalak, melyeket mi elleneztünk, mindenképpen át lesznek dolgozva” – nyilatkozta Simon Zsolt, mezőgazdasági és vidékfejleszési miniszter.
Az irányvonalak, melyek ellen Szlovákia többek között fellépett, a következőek voltak: felső plafon szabása a mezőgazdasági kifizetéseknek; azoknak a termelőknek, akik pályázni szeretnének, három kritériumot szabna Brüsszel: termések diverzifikációja (a vállalat működési körének kiterjesztése), állandó legelő területek megőrzése (mezőgazdasági üzem vetésforgójában legalább öt éve nem szereplő, kizárólag kaszálással hasznosított földterület) és a termőföldek 7 százalékának elkülönítése környezetvédelmi célokra.
„Természetesen a tárgyalások korántsem zárultak még le, legalább egy évig még intenzív tárgyalásokat fogunk folytatni. Elkezdődött egy harc, most mindenki helyezkedik, és a lehető legjobb pozíciót szeretné kiharcolni saját országának. Én mindenesetre azon leszek, hogy a szlovákiai gazdáknak a lehető legnagyobb mértékben segítsek“ – magyarázta Simon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?