<p>Az Európai Unió semleges marad az általa üzleti jellegűnek minősített orosz-ukrán gázvitában, és nem kíván közvetíteni a felek között - állapodtak meg uniós diplomaták közlése szerint Brüsszelben a tagállamok helyettes nagykövetei.</p>
Az EU nem szól a gázvitába
Az unió energiaellátási biztonságának szentelt rendkívüli tanácskozáson a közlések szerint az volt az uralkodó álláspont, hogy nem lenne helyes, ha az EU a vitatkozó felek bármelyikének a pártjára állna. Ehelyett megállapodásra ösztökélik Moszkvát és Kijevet, annak érdekében is, hogy ne kerüljön veszélybe az EU energiaellátása.
Az unió gázfelhasználásának jelentős részét Oroszországból, Ukrajnán áthaladó vezetéken keresztül biztosítják.
Az EU már küldöttséget menesztett az ukrán fővárosba, kedden pedig Berlinben az orosz Gazprom vállalat embereivel találkoznak az uniós illetékesek. Csütörtökön Prágában - az EU új soros elnökségének fővárosában - informálisnak mondott, ám az előállt helyzet folytán különös jelentőséget nyert tanácskozásra ülnek össze az EU külügyminiszterei.
Ukrajna nem enged a területére független megfigyelőket a gázhelyzet alakulásának ellenőrzésére, s erről immár hivatalosan is tájékoztatta a Gazpromot - tájékoztatta Alekszej Miller, a monopólium vezérigazgatója Vlagyimir Putyint hétfőn este.
Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője ugyancsak a kormányfő Novo Ogarjovóban lévő rezidenciáján újságírók előtt kijelentette: azoknak az európai országoknak, amelyek nem kapják meg a kellő mennyiségű gázt, mert Ukrajna megcsapolja a tranzitszállítást, az Energetikai Charta értelmében bírósághoz kell fordulniuk.
Kuprijanov azt is elmondta: a hétfői napon mindeddig példátlan módon Ukrajna nem erősítette meg a tranzitvezetékbe szivattyúzott gáz mennyiségét. "Az a benyomásunk, hogy Ukrajnában olyan erők tevékenykednek, amelyek rá akarják kényszeríteni a Gazpromot, hogy továbbra is közvetítőkkel dolgozzon, és ehhez nem válogatnak az eszközökben" - mondta a szóvivő.
Miller egyébként azt is jelentette a kormányfőnek, hogy a monopólium teljes mértékben fedezi az orosz fogyasztók és a volt szovjet köztársaságok gázigényét. Hozzátette azt is, hogy a grúziai partnerekkel is zavartalan az együttműködés - a Gazprom az augusztusi grúz-dél-oszét háború idején is szállította a szerződésekben foglalt mennyiségű gázt Grúziának, ahonnan Dél-Oszétiát is ellátták - és bejelentette: most értesült arról, hogy a grúz fél kész felújítani Dél-Oszétia (időközben megszakadt) gázellátását.
Miller egyébként kifejtette Putyinnak: Ukrajna mind több gázt lop el a tranzitból és nem hajlandó teljesíteni a meglévő, 2010-ig érvényes szerződésben a tranzitról szóló kötelezettségeit. "Mivel Kijev jelenleg is több mint 600 millió dollárral tartozik a Gazpromnak, ha továbbra is lopja az európai vevőknek szánt gázt, Ukrajna adóssága hamarosan dollár milliárdokban lesz mérhető" - mondta Miller. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.