Az állam elherdálja az adónkat

Pozsony |

<p>Az adózóknak nem egész egy hetük maradt az adóbevallás benyújtására és az adó befizetésére. Míg a lakosság nagy része az elviselhetetlen adóterhekre panaszkodik, a kormány a befolyt összeggel még mindig nincs megelégedve, és egyre több pénzt próbál meg kisajtolni a cégekből és a lakosságból. Az elemzők egy része szerint a kormánnyal van a gond.</p>

Szlovákiában tíz éve hajtották végre az adóreformot, amellyel az ország versenyképességét próbálták meg javítani. A kezdeti sikereket követően azonban Szlovákia – elsősorban az első és második Fico-kabinet elhibázott gazdaságpolitikája miatt – lemaradt a nemzetközi versenyben. A környező országokhoz viszonyítva ma a szlovák társasági adó a legmagasabb. Csehországban és Lengyelországban az adókulcs 19, Magyarországon 20,6, Szlovákiában pedig 22 százalék. Egy átlagos alkalmazott a munkában töltött ideje nagy részében az államra dolgozik, hiszen ez utóbbi az alkalmazottak által megkeresett összeg több mint felére teszi rá a kezét.

Ha ez még nem lenne elég, Szlovákiában szinte minden terméket és szolgáltatást 20 százalékos áfával terhelnek, és a környező országokhoz képest csak a termékek elenyésző hányada után fizetünk kedvezményes áfát. „Szlovákia esetében így egyáltalán nem beszélhetünk alacsony adóterhekről” – nyilatkozta Radovan Ďurana, az INESS gazdaságkutató intézet elemzője, aki szerint évről évre rosszabb a helyzet. Az állam szerinte idén 3,7 milliárd euróval nagyobb összeget sajtol ki az adófizetőkből, mint 2011-ben, vagyis négy év alatt 20 százalékkal növelte az adóbevételeit. Ďurana szerint így szó sem lehet arról, hogy az államkasszába kevés pénz folyna be, az állam legnagyobb problémája szerinte az, hogy a befolyt pénzt nem használja fel elég hatékonyan.

Részben a magas adóterhek a felelősek azért is, hogy az Európai Unióban Szlovákia küszködik az egyik legnagyobb munkanélküliséggel. „A nagyobb adóterhek ugyan statisztikailag hozzájárulnak a termelékenység növekedéséhez, ami akár jó hír is lehetne. A gyakorlatban azonban ez azt jelenti, hogy a cégek több automata gyártósort szereznek be, elbocsátva a felesleges alkalmazottakat. Az egy főre jutó termelékenység ezzel ugyan nő, ami azonban a lakosság szempontjából nem számít pozitív hírnek” – vallja Ďurana. Szerinte az adócsökkentésnek köszönhetően több céget lehetne Szlovákiába vonzani, ami a foglalkoztatottságra is pozitív hatással lenne, és nem feltétlenül járna az állam adóbevételeinek a csökkenésével.

A leghatékonyabb megoldás az lenne, ha uniós szinten koordinálnák az adómódosításokat – nyilatkozta Michal Páleník, a Foglalkoztatási Intézet (IZ) igazgatója. A gondot szerinte ugyanis az okozza, hogy ha az egyik állam hirtelen csökkenti az adóterheit, a tőke a környező országokból oda menekül. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?