Atomerőműveink árnyékában

Pozsony. Tavaly a szlovák atomerőművekben összesen 17 103 000 MWh elektromos áramot termeltek: ez a legmagasabb értéket jelenti a Szlovák Villamos Művek Rt. fennállása óta. Az atomerő-művek által termelt villamos energia elérte az ország villanyenergia termelésének csaknem 63 százalékát.

Ebben a helyzetben nem csoda, ha nagyon sok kérdés merül fel az energiatermelés biztonságát illetően. A Jaslovské Bohunicei V-1-es erőmű fokozatos felújítását követően a Szlovák Atomenergia-felügyeleti Hivatal határozatot fogadott el, amelyben egyetért az atomerőmű további működtetésével, méghozzá meghatározatlan időre. A dokumentum leszögezi, hogy a bohunicei V-1-es erőmű állapota megfelelő, azaz összehasonlítható a fejlett európai országokban működő erőművekkel.

Az elmúlt évben április közepén zajlott Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség értékelő konferenciája. Értékelésük szerint Szlovákia teljesíti a „nukleáris biztonságról szóló konvenciókat”. A konferencia küldöttei egyben megemlítették a biztonság terén tett jelentős előrelépést, melyet Szlovákia az 1999-ben tartott utolsó konferencia óta elért. A Szlovák Villamos Művek eszerint jó eredményeket ér el a biztonságos üzemeltetés terén, ami annak is köszönhető, hogy szorosan együtt-működik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel. Az utóbbi szakemberei rendszeresen látogatják az egyes atomenergetikai intézményeket, és ellenőrzik a biztonságos működtetés feltételeinek megtartását. A szakemberek missziója, az ISPART (International Probabilistic Safety Review Team) 2001 novemberében Mohiban egy sor független felmérést végzett a mohi 1. blokk biztonsági szintjének felülvizsgálatának terén. A tanulmány leglényegesebb része az egyes és kettes blokk modernizáció előtti és utáni összehasonlítása volt. Ebből kiderült, hogy az elvégzett intézkedések meghozták az eredményüket a biztonság terén. Az elmúlt évben az egyik létesítményben sem történt sugárzást okozó baleset. Az atomerőművekben előforduló üzemeltetési események átlagos száma, amelyek kapcsolatban voltak az egyes blokkok biztonságával, nem haladta meg a sokéves átlagot. Annak ellenére, hogy a Mohiban működő második blokk csak első éve üzemelt, mikor átlagosan több üzemeltetési eset (baleset, hiba) szokott előfordulni.

Az atomenergetikai berendezések biztonságos működtetése iránt intenzíven érdeklődnek Ausztria lakói is. Ezért a Szlovák Atomenergia-felügyeleti Hivatal és az alsó-ausztriai tartományi vezetés civil védelmi képviselői között született egyezmény alapján 2001 októberében a bohunicei erőmű teljes területén nukleárisbaleset-elhárítási gyakorlatot tartottak, amelyben egy feltételezett bohunicei baleset esetén szükséges teendőket a dél-ausztriai sugármentesítési gyakorlattal kötötték egybe. A gyakorlat eredménye után kiderült, hogy az alkalmazottak technikai felkészültsége, baleset-elhárítási képessége, és együttműködése megfelelő az államigazgatási szervekkel nemzetközi szinten is.

Az atomenergetika Szlovákiában és Csehországban hasonlóképpen működik, problémáik is csaknem azonosak. 2002 áprilisának elején Csehországban (Blansko pri Brne) tartottak szemináriumot a nyilvánosság tájékoztatására a kisugárzási esetek problémájáról. A rendezvényt a cseh Állami Atombiztonsági Felügyelet és a Szlovák Atomenergia-felügyeleti Hivatal szervezte. A szeminárium programja elsősorban a szlovákiai és csehországi atomenergetikai intézményekben történő rendkívüli üzemeltetési esetekről szóló tájékoztatás jogi szabályozása, illetékességi és szervezési biztosítása volt. Szlovákia és Csehország, mint atomenergetikai intézményeket működtető országok, kötelezték magukat az összes nemzetközi szerződés és egyezmény betartására, és a nemzetközi tagságból eredő kötelezettségek teljesítésére.

A szerződések célja az atomberendezések biztonságos üzemelése, az esetleges balesetek sugárfertőzésének minimálisra csökkentése, illetve azok megelőzése. Az atombalesetek azonnali bejelentéséről szóló egyezmény alapján minden esetben értesítésre és figyelmeztetésre van szükség. Legyen szó bármely atomenergetikai berendezésen történő balesetről, aminek következtében radioaktív anyagok kerültek, ill. kerülhetnek a légkörbe, s azok hatótávolsága átléphetik az országhatárokat. A nukleáris biztonság szintjét a Szlovák Villamos Művek Rt. folyamatosan értékeli különféle elemzések alapján, melyek fejlődését folyamatosan figyelemmel kísérik. A biztonsági intézkedések harmonizációja érdekében a múlt évben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség dokumentumával összhangban további felújításokba kezdtek. (szge)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?