<p>A japán Asahi Group áprilistól átveszi a világ második legnagyobb sörgyártója, a SABMiller közép-európai érdekeltségeit. Az üzletet már tavaly decemberben megkötötték, az elmúlt napokban azonban erre az Európai Bizottság is rábólintott, így japán kézbe kerül a szlovák Topvar és a cseh Prazdroj is.</p>
Áprilistól japán lesz a Pilsner, a Dreher és a Topvar
A japánok terjeszkedéséről az első hírek tavaly októberben röppentek fel, az adásvételre pedig decemberben került sor. Az Asahi a SABMiller közép-európai gyáraiért 7,3 milliárd eurót fizetett, ami nagyjából megfelel a korábbi elemzői becsléseknek, amelyek 5,6–7,8 milliárd dolláros vételárral számoltak. Japán kézbe kerül a szlovák Topvar (Topvar, Šariš, Smädný Mních), a magyar Dreher (Dreher Classic, Arany Ászok, Kőbányai sör), a cseh Prazdroj (Pilsner Urquell, Gambrinus, Kozel, Radegast), a lengyel Kompania Piwowarska (Zubr, Tyskie, Lech) és a román Ursus. Ezek a leánycégek 2015-ben 2,3 milliárd eurós bevételt és 450 millió eurós adózás előtti nyereséget termeltek.
Az üzletre az Európai Bizottságnak is rá kellett bólintania, az elmúlt napokban azonban ez az akadály is elhárult, a japán átvétel így zöld utat kapott. „Megerősíthetjük, hogy a japánok megkapták az engedélyt. Az első munkanap az új tulajdonossal április harmadika lesz” – nyilatkozta Jitka Němečková, a cseh Prazdroj szóvivője. A japánok annak köszönhetik az üzletet, hogy a világ legnagyobb sörgyártója, a belga–brazil Anheusen-Busch InBev összeolvad a SABMillerrel, a menedzsment pedig nem akarja, hogy az Európai Bizottság versenyjogi problémák miatt megtorpedózza a fúziót. Éppen ezért inkább úgy döntöttek, hogy ezt elkerülendő, értékesítik a közép-európai érdekeltségeiket. Az elemzők szerint az Asahi a SABMiller részéről a lehető legjobb választás volt, ha ugyanis az említett sörgyárakat egy az ágazathoz nem értő pénzügyi befektető vette volna meg, a gyárak jövője veszélybe kerülhetett volna. Az 1949-ben alapított Asahi Group ezzel szemben manapság a világ 12. legnagyobb sörgyártójának számít, Japánban pedig piacvezető pozícióban van. A társaság által birtokolt 83 gyár több mint 22 ezer embernek ad munkát. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.