„Fizetéscsökkentés”: Október végéig munkaszerződésben meghatározott fizetésért dolgozom. November elsejétől azonban a munkáltatóm új, megállapodáson alapuló bért ajánlott fel, mely jóval kevesebb az eddiginél; ehhez egy fix összegben meghatározott havi prémiumot javasolt, mely a szerződésjavaslatban nincs feltételhez kötve. Ha viszont nincs konkrét feltételekhez kötve, van-e a garancia arra, hogy meg is kapom az ígért összeget?
Aláírjam vagy sem?
Bár a megegyezéses bér fogalma nincs jogszabályilag meghatározva, tartalmilag azt a tényt fejezi ki, hogy a bér nagysága és a bérezés feltételei munkáltató és alkalmazott közötti megegyezés tárgyát képezik. A bér nagysága a munkaszerződésben, vagy külön, a bérről szóló megállapodásban lehet meghatározva. Leveléből ez a tény nem derül ki. Amennyiben eddigi fizetését a meghatározott időre szóló munkaszerződése tartalmazta, ennek lejárta után az új munkaszerződés aláírásának visszautasítása, mely az új fizetési feltételeket is tartalmazza, munkaviszonya megszűnését jelentené. Ha viszont Ön új munkaszerződését (esetlegesen a bérről szóló megállapodást) az új feltételekkel aláírja, kifejezésre juttatja, hogy a benne foglaltakkal teljes mértékben egyetért. A szerződésesség elve azonban azt is jelenti, hogy az alkalmazottnak is jogában áll kérnie a szerződésbe foglalt tények és feltételek kiegészítését vagy módosítását. ĺgy Önnek jogában áll kérni azon konkrét feltételek szerződésbe foglalását, melyekre a prémium folyósítása alapszik, hogy a fizetés nagyságának meghatározásakor ne a munkáltató szubjektív véleménye legyen a döntő. Tanácsos lenne tehát kérnie, hogy legalább a prémium egy részének odaítélése konkrét, mérhető mutatók eredmények eléréséhez kapcsolódjon, melyek csakis az Ön munkavégzésétől függnének. Ha azonban a munkáltató ezen jogos alkalmazotti kérést visszautasítja és munkaszerződés ugyan igen, de a bérről szóló megállapodás nem lép érvénybe, sőt ezt a kérdést a kollektív szerződés sem szabályozza, akkor ebben a különleges helyzetben a bér meghatározásánál az 1992/43 T.t. számú, a minimális bértarifákról szóló kormányrendelet rendelkezéseit kell alapul venni.
A szerző a Csekes, Világi, Drgonec és Társai ügyvédi iroda munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.