Aki csak tudott, az sok pénzt adott

<p>Budapest/Brüsszel/Washington. Magyarország 25,1 milliárd dolláros gazdasági mentőövet kap – egyezett meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank és az Európai Unió. Magyarország gazdasága jövőre visszaeséssel néz szembe, a megszorítások a nyugdíjasok egyharmadát érintik.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

A Nemzetközi Valutaalap bejelentette: 15,7 milliárd dolláros hitelkeretről állapodott meg Magyarországgal. Az Európai Unió további 8,1 milliárd dolláros, a Világbank 1,3 milliárd dolláros segítséget kész nyújtani. Az IMF közlése szerint a mentőcsomag célja, hogy segítsenek Magyarországnak kezelni a pénzügyi válság hatásait. A Nemzetközi Valutaalap azt kérte, hogy Magyarország csak annyi kiadást tervezzen, amely a legrosszabb esetben befolyó bevételekből megvalósítható – vagyis megszorító intézkedések, a bérek befagyasztásának, a jóléti juttatások megnyesegetésének időszaka vár déli szomszédunkra. Dominique Strauss-Kahn, az IMF főigazgatója utalt rá, hogy a hitelkeret összege a magyar IMF-kvóta több mint tízszerese, konkrétan 1020 százaléka. A 185 tagú nemzetközi pénzügyi szervezetnek több mint 200 milliárd dolláros hitelkészlete van, és további forrásokra támaszkodhat két, az IMF-tagországok csoportjaival kötött megállapodás alapján. Az IMF közölte, hogy az Izlandot és Ukrajnát, majd Magyarországot megsegítő hitelcsomagon kívül más országokkal is tárgyal lehetséges hitelezési programokról. Az IMF, a Világbank és az EU közös pénzügyi csomagjának bejelentésére lendületes erősödésnek indult a forint. Az eurót reggel 256,50/70 forinton jegyezték, majd az árfolyam 256 forint/euróra ugrott, ami lényeges javulás a múlt heti 280 Ft/euróhoz viszonyítva.

Majdnem 1,3 millió nyugdíjast és 750 ezer közszférában dolgozót érintenek a Gyurcsány Ferenc kormányfő által máris bejelentett megszorítások; a nyugdíjasok egy része a 13. nyugdíjról mondhat le, ráadásul csak azok a nyugdíjasok lesznek jogosultak erre a juttatásra, akik betöltötték a 62. életévüket. Az alkalmazottak pedig bérbefagyasztással számolhatnak, továbbá 10%-kal csökken az állami cégek vezetőinek tiszteletdíja. Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője szerint a hárommillió nyugdíjas közül mintegy 2,1 milliónak a nyugdíja nem éri el az átlagnyugdíj összegét, a 80 ezer forintot, így az ő életükben semmilyen változás nem történik. Az ország pénzügyi helyzetével összefüggő politikai következményt firtató kérdésre a frakcióvezető azt mondta, „a politikai következmény az, hogy fütyülünk a népszerűségre. Nem az emberi sorsokra, de a népszerűségre igen, és vállaltuk azt a pártnak nem örömteli helyzetet, amiben vagyunk“. A pénzügyminisztérium legfrissebb, immár harmadik 2009-es költségvetési makropálya előrejelzése szerint a lakossági fogyasztás drasztikusan, 3,7%-kal fog visszaesni. A reálbérek alakulása is elképesztő lesz: átlagosan 2,7%-os visszaesésével számolhatnak – október elején még a reálbérek 2009-es emelkedéséről szóltak a prognózisok.

Óriási árat fizet Magyarország az IMF-hitelért a volt jegybankelnök szerint. Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke azt mondta: nagyot fog bukni a kormány, amiért ebbe a hatalmas adósságba kényszerítette az országot. Úgy látja: már hónapokkal ezelőtt észbe kellett volna kapni és egy gazdasági kiigazító csomaggal ki lehetett volna védeni a mostani súlyos helyzetet. Véleménye szerint a mostani néhány száz milliárd forintos takarékossági csomag helyett több ezer milliárdos kell ahhoz, hogy az ország kilábaljon a pénzügyi-gazdasági válságból.

Értesülések szerint az IMF nagyobb gazdasági visszaeséssel számolt a magyar kormánynál, a GDP 1%-os visszaesésére alapozó új költségvetési pálya kompromisszumos megoldás eredménye. Várhatóan a 400 milliárd forintos kiadáscsökkentés sem tudja kompenzálni jövőre a gazdasági növekedés visszaesése miatt bekövetkező költségvetési bevételkiesést. A budapesti értéktőzsdén tegnap megfordult a trend, régen látott mozgalmas napot tudhatnak maguk mögött a befektetők, az árfolyamok meredeken emelkedtek, olyannyira, hogy a kereskedést egy órára le is állították. A BUX-index végül 14,1%-os pluszban állapodott meg, a vezető részvények közül az OTP húzott a legjobban, a bankpapír jegyzése 23,3%-kal emelkedett, a MOL pedig 15,1%-kal erősödött. (MTI, NSz, NG, Pf, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?