Akadozik a lakástámogatás

Pozsony. Az elmúlt év a lakástámogatás szempontjából sikeresnek mondható: az Állami Lakásfejlesztési Alap (ÁLA) túlélte végső felszámolását, és továbbra is folytathatja működését. A választási kampánynak azonban vége – itt az ideje a megszorításoknak, amelyek nem kerülik el a lakástámogatást sem.

Tavaly több mint 14 ezer lakás építése kezdődött elSomogyi Tibor felvételeA lakás-takarékpénztáraknál 3 ezer koronára csökkent az évi prémium felső határa, és lényegesen esett a jelzáloghitelek kamattámogatása is – jelenleg 2,5%-kal dotálja az állam ezeket a hiteleket. Ennek ellenére nem valószínű, hogy visszaesne ennek a két lakásfinanszírozási eszköznek a népszerűsége és felhasználása. Bonyolultabb a helyzet az Állami Lakásfejlesztési Alapnál (ÁLA). Több mint 4 ezer kérvényező kapott tavaly hitelt az alaptól. Ezt részben magántulajdonba épülő lakásokra, részben pedig bérlakások építésére fordították. Az év végére azonban elfogyott a pénz, a beérkező kérvényeket így kénytelenek voltak visszautasítani. Négy hónapnyi szünet után, január elejétől végre újra kérvényezhető az ÁLA-hitel. Az első 10 nap elteltével a beiktatott kérvények száma nem haladta meg az ötvenet, ami nem utal arra, hogy a közeljövőben elárasztanák az alapot az új kérvények. Várhatóan azonban a tavalyi csaknem ezerszáz visszautasított kérvényező többsége számít az ÁLA támogatásával és újra benyújtja a kérvényt.

Az építkezők számára jó hírt jelent az alacsonyabb kamatláb, a fiatalok programjánál ez jelenleg 2,6%. ĺgy ez még előnyösebbé teszi az ÁLA-hitelt. Ezen kívül még egy lényeges változás érinti az érdeklődőket – bonyolultabb lett a garanciavállalás. Az alap ugyanis jelenleg nem fogadja el a hitelbiztosítással garantált kérvényeket. Három éve, amikor megindult ez a lehetőség, egy kisebb biztosítót bíztak meg ezzel a szolgáltatással. Ez a biztosító egy éven belül tönkrement, az ÁLA ennek ellenére újra két kisebb biztosítóval egyezett meg. Idővel ezeknél is felmerültek a problémák, amiből kifolyólag az alap ideiglenesen 2003 január elsejétől nem fogadja el a kezeskedést ilyen formában. Felmerül a kérdés miért csak ezekkel a kevésbé ismert biztosítótársaságokkal jött létre a megegyezés? Miért nem lehet ezt a garanciát a közismert és nagy biztosítóknál is megkötni? Ezek több tapasztalattal rendelkeznek, nagyobb a hálózatuk és főleg megbízhatóbbak. Mivel a hitelbiztosítás a legegyszerűbb garancialehetőség, nem szabadna lemondani róla csak azért, mert a két biztosítótársaság nem megbízható. Igyekezni kellene leszerződtetni erre a szolgáltatásra több biztosítót is. Ha ez nem sikerül, az új helyzet hátráltatja, vagy meg is akadályozhatja a kérvények beadását. Manapság nehéz két olyan személyt találni, aki nemcsak hajlandó vállalni a garanciát, hanem a megfelelő bérrel is rendelkezik. Akinek ez nem sikerül, már csak ingatlannal kezeskedhet. Garanciának olyan ingatlan felel meg, aminek az értéke 1,5-szer meghaladja a kért kölcsön összegét. Konkrétan a maximális 700 ezer koronás hitelnél egymilliós értékű házzal kell kezeskedni. De ha valaki ilyen ingatlannal rendelkezik, akkor általában már nem épít új lakást. Az ingatlangaranciát idáig is csak kivételesen alkalmazták. Ez egyrészt azért van, mert kevesen rendelkeznek megfelelő ingatlannal, másrészt pedig azért, mivel ez a leglassúbb megoldás. Akár két-három hónap is eltelhet, amíg a telekkönyvi hivatal bejegyzése bekerül a tulajdonlapba. Ellenben a hitelbiztosítás 10 perc alatt elintézhető. A biztosításgarancia tavaly már a legnépszerűbb megoldás volt – például az Érsekújvári járásban a kérvényezők több mint kétharmada ezt alkalmazta, ugyanis ez a legegyszerűbb és leggyorsabb eljárás.

Van azért még egy fehér folt a lakástámogatás terén – hiányzik egy olyan támogatási forma, ami hozzájárulna az öregebb lakások vételéhez. Az alacsonyabb jövedelmű lakosokat kellene ezzel segíteni, hogy ilyen módon saját lakáshoz jussanak. Annak ellenére, hogy így nem növekszik a létező lakások száma, ilyen támogatás lényegesen csökkenthetné az új lakások építésére nehezedő nyomást. A költségvetési megszorítások értelmében a jövőben nehezen várható a lakástámogatásra szánt pénz lényeges növekedése, és az is egyértelmű, hogy a befejezett lakások száma nem elegendő. Akármilyen sikeres volt tavaly a bérlakásprogram, a mostani helyzet távol áll még attól, hogy mindenki számára elérhető legyen egy bérlakás. Jelenleg csak a jelzáloghitelezés által lehet használt lakást venni. Az pedig köztudott, hogy a jelzáloghitelt csak az átlagnál magasabb bérrel rendelkezők tudják felvenni. Kisebb városokban és vidéken nem épülnek új lakások, pedig az itt élő fiatalok is szeretnének önállósulni és a saját otthonukban lakni. Ha a szomszédoknál, például Magyarországon életképes egy ilyen fajta támogatás, miért nem lehetne létrehozni hasonló támogatást nálunk is? Egy ilyen megoldással jobban támogatná az állam a lakosságot, mint ha megduplázná a befejezett bérlakások számát.

Csaknem 6 milliárd korona jut ebben az évben a lakástámogatásra. Ebből mintegy 3 milliárd az ÁLA részére van fenntartva, ami több mint 4 ezer kérvényre elegendő. Fennáll a veszélye, hogy ebből a összegből ténylegesen csak a fele jut az ÁLA-nak, mivel a másik felével az építésügyi tárca rendelkezne. A 2002-es sikerév a választásoknak köszönhető, mivel a kormány nem engedhette meg magának a lakásfejlesztés elhanyagolását. Ha viszont idén végül 1,5 milliárddal kevesebbel rendelkezne az ÁLA, lényegesen visszaeshet a lakásépítés.

A szerző lakáspolitikai szakértő

A lakásépítés tavalyi elégtelen üteme

Pozsony. A 2002-re tervezett 18 ezer új lakás befejezéséből 13 711 valósult meg, ami azt jelenti, hogy az előzetes tervet 76 százalékra sikerült teljesíteni – tette közzé az adatokat az építésügyi minisztérium. A több mint 13 ezer lakás átadása 3390-nel haladja meg a 2001-es szintet. Tavaly 14 406 lakásegység építése kezdődött el, ami azt jelenti, hogy napjainkban összesen 46 572 lakás van épülőben. (TASR)

Kása Zoltán a garanciavállalásról

Pozsony. A hitelbiztosítással garantált kérvények kérdéséről Kása Zoltán, az ÁLA első embere lapunknak a következőket nyilatkozta: „A lakásfejlesztési alap éppen tegnap tárgyalt az UBP és az R+V Biztosítóval a garanciavállalásról. A bökkenőt az jelenti, hogy ha az általunk nyújtott hitelt felvevő ügyfél 6 hónapot késlekedik a biztosítás befizetésével, akkor a pénzintézet felmondja a szerződést, ami számunkra elfogadhatatlan, ezért továbbkeressük az áthidaló megoldást. Korábban a legnagyobb biztosítókat is megkerestük a garanciavállalás ügyében, ám ezek nem tartották vonzónak a lehetőséget.” (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?