Adótrendek a világban

Pozsony/London |

<p>A Fico-kormány szembemegy az adózás terén világszerte tapasztalható trendekkel. A KPMG éves Corporate and Indirect Tax Survey tanulmánya szerint a kormányok többsége az áfakulcsokat növelte, hogy bevételhez jusson, és a társasági adót csökkentette, hogy új befektetőket vonzzanak az országukba. Szlovákiában ennek az ellenkezője történt.</p>

Globálisan a közvetett adók, így például az áfa kulcsa 0,17 százalékkal, 15,5%-ra nőtt, és ez a növekedési tendencia várható az idén is. „Úgy gondoljuk, hogy a közvetettadó-kulcsok átlaga 2013-ban is növekedni fog, hiszen egyre több kormány tovább küzd a költségvetési egyenleg helyreállításával” – nyilatkozta Tim Gillis, a KPMG közvetettadó-csoportjának vezetője, aki szerint idén több országban, köztük Finnországban, Cipruson és a Dominikai Köztársaságban is nő majd az adókulcs. Az ok prózai: az országok jelentős hányada küzd költségvetési nehézségekkel.

A különbségek persze jelentősek. A 27%-os magyarországi áfakulcs jelenleg a legmagasabb a világon, melyet 25,5%-os kulccsal Izland és 25%-os kulccsal Svédország, Dánia, Norvégia és Horvátország követ. Szlovákiában a Fico-kabinet a 20%-os áfakulcsot nem merte emelni, hiszen a választási ígéretei között szerepelt, hogy az állam bevételeit elsősorban a nagyobb cégek megsarcolásával kívánja növelni. Persze a szlovák áfakulcs még így sem tartozik a legalacsonyabbak közé. Arubában mindössze 1,5 százalékos áfával kell számolni, míg Japánban, Kanadában 5%-os a közvetettadó-kulcs. A kormányok pénzéhsége azon is tetten érhető, hogy a társasági adó kulcsai csökkentek ugyan a befektetők bevonzása érdekében, ám a változás alig volt érzékelhető. Az átlagos kulcs 24,43%. Magyarország a maga 19 százalékával a középmezőnyben van. Szlovákia ugyanakkor ellenkező irányba indult el. A társasági adó idén 19%-ról 23%-ra emelkedett. A vállalkozók és magánszemélyek jövedelemadója esetében visszatértek a többkulcsos adózásra. Eszerint a 34 401 eurós éves jövedelemig 19%-os adót, ezt a határt meghaladó jövedelemrészből pedig 25%-os adót kell fizetni. A legmagasabb társasági adót 2012-ben az Egyesült Arab Emirátusokban vetették ki (55%), az Egyesült Államok 40%-os kulccsal, míg Japán 38%-os társasági adóval került a dobogóra. A legalacsonyabb adókulcs ebben az adónemben Montenegróban volt, mindössze 9%, ezt több ország is 10%-os kulccsal követi, mint például Szerbia, Bulgária, Albánia és Ciprus. „A társasági adót soha nem fogják eltörölni, a nyereséget mindig adóztatni fogják. Azáltal, hogy az üzleti élet egyre globálisabb lesz, az adókat viszont országonként vetik ki, egyre többször merül fel a kérdés, hogyan kell elosztani a nyereséget” – mutat rá Wilbert Kannekens, a KPMG adószakértője. (MTI, mi)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?