A komoly szaktudás ellenére alacsony bérek

Passau. Szombaton nemzetközi gazdasági szakemberek és politikusok számára rendezett vitaestet a Verlagsgruppe Passau kiadóvállalat. A fórum után az Új Szó kérésére a résztvevők értékelték Szlovákia gazdasági felkészültségét az európai uniós tagságra.

Ivan Mikloš gazdasági miniszterelnök-helyettes: „Minden országnak megvannak a maga nehézségei, nekünk annál több van belőlük, hogy transzformálódó állam vagyunk. Még mindig küszködünk a kommunizmus és a mečiarizmus örökségével. A problémákra objektíven rámutatott az Európai Bizottság országjelentése. A legnagyobb gondjaink a munkanélküliség, a regionális politika és a mezőgazdaság területén vannak, ismertek a jogérvényesítéssel és a korrupcióval kapcsolatos problémák is. Szlovákia gazdaságának értékelése nagyon pozitív, főleg ami a gazdasági stabilitást vagy a pénzügyi szféra magánosításának átalakítását illeti. Ezt támasztják alá a legfontosabb hitelminősítő intézetek besorolásai is.”

Ferdinand Lacina, volt osztrák pénzügyminiszter: „Az utóbbi években Szlovákia nemcsak vonzani kezdte a külföldi befektetőket, hanem a privatizáció után új piacokon is teret nyert. A külföldi befektetők számára eleinte a munkaerő hozzáférhető ára volt a legvonzóbb, azonban mostanra hovatovább a szlovákiai szakemberek magasfokú képzettsége miatt találják befektetésre érdemesnek az országot. Szlovákiában a nagy szaktudás és az alacsony bérek együtt vannak jelen. Ezt azt jelenti, hogy az ország lakosságának bérei gyorsabban nőnek majd mint például Európa déli országaiban. A közvetlen befektetéseknek nagyon fontos szerep jut majd Szlovákiában.”

Thomas Prinzhorn, az osztrák parlament alelnöke: „Szlovákiában a magánosítás már most is vonzza a külföldi befektetőket. Szerintünk szakmailag mindez nagyon színvonalasan történik. Tudatában vagyunk azonban, hogy a gazdaságon kívül fontosak az emberi jogok, a környezetvédelem vagy a jogalkotás kérdései is. Úgy gondolom, hogy ami a gazdaságot illeti, Szlovákia élen jár a tagjelölt országok között, azonban sok más területen is tartani kell a lépést a többiekkel, mert az Európai Unió tagországának lenni nem csak gazdasági tagságot jelent.”

Peter Kollárik, a Siemens szlovákiai vezérigazgatója: „Tudjuk, hogy az ország exportjának nagyobbik része az Európai Unió tagállamaiba irányul. Ha egyik szemünket behunyjuk, azt mondhatjuk, hogy gazdaságilag Szlovákia máris az EU része. Mindkét oldalon lehetnek azonban olyan gazdasági problémák, amelyek negatívan befolyásolhatnák az integrációt. Az uniós tagállamokban ez elsősorban abban mutatkozik meg, hogy a lakosság egy része tart az EU túlságosan gyors bővítésétől, ez azonban főleg politikai és szociális probléma. A tagjelölt országokban néhány elengedhetetlen politikai és gazdasági feltétel teljesítésével vannak még gondok.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?