<p>A háztartások 25 százaléka kevesebb, mint 50 eurót takarít meg havonta, 21 százalék egyáltalán nem tud takarékoskodni. Ez derül ki az Infostat statisztikai intézmény idén áprilisban készített felméréséből.</p>
A háztartások ötöde nem tud félretenni egy centet sem
A háztartások 20 százaléka 51 és 100 euró közötti összeget takarít meg minden hónapban, 9 százaléka 101-150 eurót, 7 százalék 151-200 eurót. Ennél nagyobb összeget, 201 és 300 euró között csak a háztartások négy százaléka, 301-600 euróig szintén négy százaléka, 600 euró felett pedig mindössze a háztartások 2 százaléka képes félretenni havonta. Kevesebb, mint 50 eurót leginkább a nyugdíjasok, a besztercebányai régióban élők és a szakmunkásképzettséggel rendelkezők takarítanak meg. Azok közé, akik nem tudnak félretenni, leginkább a munkanélküliek, a gazdaságilag nem aktív személyek, az alapiskolai végzettségűek és a magyar nemzetiségűek tartoznak, mutat rá a felmérés. 101-150 eurót tudnak havonta megtakarítani a felsőfokú végzettséggel rendelkezők.
A felmérés kitért arra is, szociális-gazdasági szempontból melyik társadalmi rétegbe sorolják magukat a megkérdezettek. Ennek alapján a háztartások nagy többsége, összesen 71 százaléka sorolja magát a középréteghez. Ebből 46 százalék a középréteg alsó szintjéhez, 25 százalék a felső szintjéhez tartozónak érzi magát anyagi helyzete alapján. Összesen 25 százalék sorolja magát az alsó, szegény réteghez, ebből 16 százalék ennek felső szintjéhez, 9 százalék a szegényréteg alsó csoportjához. A háztartásoknak mindössze 2 százaléka sorolja magát a felső társadalmi réteghez tartozónak szociális helyzete alapján, ennek alsóbb rétegéhez, viszont a felső réteg felső csoportjához, azaz a „felső tízezerhez” senki nem sorolta magát.
Érdekes a felmérésnek az a része is, amely azt vizsgálta, hogyan tekintenek az emberek a gazdagokra, a jómódúakra. A megkérdezettek döntő többsége, 45 százaléka úgy véli, az ilyen személyek mások rovására gazdagodtak meg. Ilyen nézeteik leginkább a munkanélkülieknek, a képesítetlen munkaerőnek, a szakmunkás végzettséggel rendelkezőknek és az 50 éven felülieknek vannak. A megkérdezettek 11 százaléka egyszerűen elutasítja a gazdagokat, 13 százalék megpróbálja őket utánozni, 21 százalék pedig, a felmérés szerint „tisztelettel és csodálattal” adózik nekik, főleg az egyetemi végzettségűek, a 18-24 év közötti fiatalok, a vállalkozók, kisiparosok, a zsolnai régióban élők és természetesen a legjobban keresők.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.