A globális felmelegedés volna a bajkeverő?

Pozsony. A dunaszerdahelyi régió növénytermesztőit egy új, a térségben eddig – legalábbis ilyen mértékben – nem tapasztalt gabonabetegség és a fritlégy által terjesztett kórokozó sújtja.

Pozsony. A dunaszerdahelyi régió növénytermesztőit egy új, a térségben eddig – legalábbis ilyen mértékben – nem tapasztalt gabonabetegség és a fritlégy által terjesztett kórokozó sújtja. Patasi Ilona, a dunaszerdahelyi regionális agrárkamara igazgatója a lúcsi, felbári, dercsikai, csenkei, felsőpatonyi, felsőbári, somorjai stb. termelők visszajelzése alapján lapunknak elmondta: becslések szerint a járás területén termesztett mintegy 641 hektár őszi árpát ki kell szántani, és a betegség jelei már az őszi búzán is mutatkoznak. A jelek alapján úgy tűnik, hogy a 23 ezer hektáron termesztett őszi búza mintegy 10 százaléka fertőzött. A növények sárgulását és végső soron pusztulását a búza törpevírusos, illetve az árpa sárga törpevírusos megbetegedése, továbbá a fritlégy okozza. A betegség minden évben felbukkan, tavaly például az Érsekújvári járásban okozott jelentősebb károkat, az idén azonban egész Délnyugat-Szlovákiát, így a galántai, érsekújvári, nagyszombati, lévai és dunaszerdahelyi régiót sújtja. Zalabai Gyula gabonanemesítő lapunknak elmondta: feltételezhetően a vírusos betegség terjedése a globális felmelegedéssel is összefügg. „Ha továbbra is ilyen melegek lesznek, mint amilyen az utóbbi négy év volt, az ősziek vetését későbbre kellene kitolni, azaz nem szeptember végén, hanem október 5-e után kellene ezeket elvetni.” Elmondta, hogy a vírusos betegséget az áttelelő füvekről és az árvakelésekről levéltetvek terjesztik, miközben a megbetegedés a korán kikelő őszieket támadja leginkább. Védekezni ellene megelőző permetezéssel lehet, ám ha a betegség megtámadta a zsenge növényzetet, akkor már igazából nem lehet ellene védekezni, és a vetést végső esetben ki kell szántani. A termelők visszajelzése alapján úgy tűnik, hogy a korán elvetett őszi árpa, amelyet a törpevírusos megbetegedés mellett a kemény téli fagy is jelentősen károsított, már menthetetlen. Bár már a búzán is mutatkoznak a betegség jelei, Zalabai Gyula szerint ha az időjárás csapadékosra és hűvösebbre fordulna, és sikerülne a legyengült növényzetet nitrogénezéssel megerősíteni, úgy az állomány esetleg még megmenthető. A dél-szlovákiai mezőgazdasági termelők bizonytalanok, nem tudják eldönteni, szántsanak-e vagy várjanak. Kedélyállapotukat rontja, hogy pénzhiány miatt általában csak forgószélre és jégverésre kötnek biztosítást, a vírusos gabonabetegség és a fritlégy ilyen mértékű elterjedésével csak nagyon kevesen számoltak. (-gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?