<p>A cseh ČEZ villamosművek még mérlegeli, tesz-e kötelező vételi ajánlatot is a szlovák villamosművek, a Slovenské Elektrárne 66 százalékára, ugyanis óriási kockázatot rejt a szlovák cég két befejezetlen reaktora a mohi (Mochovce) atomerőműben - mondta a ČEZ vezérigazgatója, Daniel Benes vasárnap a The Wall Street Journalnek.</p>
A ČEZ még mérlegeli a Szlovák Villamos Művek megvételét
Prága |
A ČEZ tavaly nyáron tett nem kötelező érvényű, előzetes vásárlási ajánlatot az olasz ENEL energiavállalatnak, amelyé jelenleg a Slovenské Elektrárne 66 százaléka. Az ENEL ezt 2006-ban vásárolta meg 839 millió euróért. A The Wall Street Journal szerint a Slovenské Elekrárne teljes értéke 2 milliárd euróra becsülhető. Az amerikai gazdasági lap szerint most az ENEL-nek sem olyan sietős az üzlet, mint tavaly, mert az év végére sikerült terven felül csökkentenie adósságát. Tavaly novemberben az MVM Magyar Villamos Művek és a Mol szlovákiai leányvállalata, a Slovnaft olajfinomító közös, szintén nem kötelező érvényű ajánlatot tett a Slovenské Elektrárne 66 százalékára. Az MVM a jelenlegi fázisban azt feltételezi, hogy befejezi és üzemeltetni is fogja a mohi reaktorokat, így idézte az MVM stratégiai igazgatója, Harmati György nyilatkozatát decemberben a pozsonyi Pravda című lap. A 69,78 százalékban cseh állami tulajdonú ČEZ Magyarországon 2007 óta a Mol stratégiai partnere. Közös céget alapítottak gázalapú erőművek építésére, és a ČEZ-nek 7,35 százalékos részesedése van a Molban. Az interjúban a ČEZ vezérigazgatója elmondta azt is, hogy fontolóra vették német lignitbányák és szénalapú erőművek megvételét, amelyeket a svéd Vattenfall energiacsoport kínál eladásra október óta. A növekedési szándékot a ČEZ vezérigazgatója azzal indokolta, hogy az energiaárak csökkenése miatt apad a profit. Utolsó adat szerint a ČEZ adózott eredménye a tavalyi harmadik negyedévben 2,54 milliárd korona volt, 33 százalékkal kevesebb, mint egy évvel azelőtt, és idénre sem várnak különösebb javulást. A ČEZ nemrég a 2020-as évekre halasztotta két csehországi atomreaktor-beruházását, így tőkét szabadított fel külföldi részesedések vásárlására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.