A bővítés gyötrelmei

Pama.

A csallóközi mezőgazdaság véleményét az EU-bővítésével kapcsolatban Patasi Ilona és Könözsi László foglalta összeTuba Lajos felvételePama. „A szlovák és a magyar gazdáknak meg kell érteniük, hogy az uniós belépés után néhány évig még nem kaphatják meg a teljes összegű közvetlen támogatásokat” – mondta Wilhelm Molterer osztrák földművelésügyi miniszter a Grenzkomunalforum és a burgenlandi mezőgazdasági kamara által „Versenytársak helyett partnerek” címmel szervezett osztrák–szlovák–magyar mezőgazdasági konferencián. A szlovák és a magyar résztvevők véleménye szerint ezzel a rendezvényen nagy számban megjelent környékbeli osztrák gazdákat igyekezett megnyugtatni. Ilyen jellegű háromoldalú találkozóra ugyanis első alkalommal került sor és a felszólalásokból kitűnt, hogy a szomszédos területeken gazdálkodóknak még sok félreértést és félelmet kell tisztázniuk. A miniszter amellett, hogy felhívta a figyelmet a bővítés pénzügyi terheire, kiállt a folyamat befejezése mellett. Gerhard H. Bauer, az Österreichischen Gesellchaft für Europapolitik főtitkára közvélemény-kutatási adatokra hivatkozva ezt azzal egészítette ki, hogy az osztrák gazdák többsége már nem ellenzi a bővítést. Az osztrák felszólalók a bővítéssel kapcsolatban az olcsó zöldség és gyümölcs beáramlása miatt a jövedelmük visszaesésétől tartottak, és mivel nálunk a bérszínvonal még évekig alacsonyabb lesz, így teljes mértékben egyetértenek az alacsonyabb támogatásokkal. Könözsi László szlovák földművelésügyi államtitkár valószínűnek nevezte, hogy a 25 százaléknyi támogatáson már nem lehet változtatni, viszont kompromisszumként az átmeneti időszak lerövidítését tartaná a legjobbnak. Eszerint az Európai Bizottság által javasolt hét év helyett az új tagországok már az unió következő pénzügyi tervezési időszakában, vagyis 2007-től teljes összegű támogatásra lennének jogosultak. Szerinte ugyanis a túl hosszúra nyúló kettős dotációs időszakot a szlovák mezőgazdaság esetleg nem éli túl. Mivel az osztrák felszólalók a saját példájukra hivatkozva támogatták, hogy a termelési kvótákat a belépés előtti ún. történelmi időszak alapján állapítsák meg, Könözsi arra is figyelmeztetett, hogy nálunk ezekben az években az állami dotációk sokkszerűen a korábbi 20 százalékára csökkentek és az osztrák hallgatóknak feltette a kérdést, vajon ők mire lettek volna képesek ilyen körülmények között. Patasi Ilona, a Dunaszerdahelyi Regionális Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara igazgatója szerint az EU-bővítésre mindenképpen sor kerül, így a csallóközi termelőknek már most fel kell készülni rá. A várható nehézségek ellenére azt várja ettől a fordulattól, hogy végre a dél-szlovákiai mezőgazdasági termelők is az általuk megtermelt értékért nagyobb jövedelemhez jutnak. (tuba, matus)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?