<p>3,3%-kal, 912 euróra nőtt tavaly az átlagkereset a nemzetgazdaságban, jelentette tegnap a Statisztikai Hivatal.</p>
912 euróra nőtt az átlagkereset
A legmagasabb bért a pénzügyi ágazatban fizették, átlagosan 1747 eurót. 1700 euró felett volt az átlagkereset az informatikában és 1650 az energetikában. A lista másik végén a vendéglátás, a szórakoztatóipar és a mezőgazdaság áll, ezekben 700 euró alatt volt az átlagos bruttó kereset. A gazdasági növekedés tavaly 0,5 százalékponttal lassult a 2015-öshöz képest, de még így is 3% felett maradt. A munkanélküliség tavaly átlagosan 9,7%-os volt, az utolsó negyedévben viszont már csak 9,1%-ot mértek.
Nőttek a bérek, csökkent a munkanélküliség és jelentősen bővült Szlovákia gazdasága az elmúlt évben. Az elmúlt öt évben csaknem 200 ezerrel bővült a foglalkoztatottak száma.
912 euró volt tavaly a bruttó átlagkereset, ami 3,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, derült ki a Szlovák Statisztikai Hivatal tegnap nyilvánosságra hozott adataiból. 2015-ben az átlagfizetés még 883 euró volt, vagyis az emelkedés pénzben kifejezve 39 euró. A fizetés reálértékének emelkedése azonban a statisztikai hivatal szerint ennél is magasabb, 3,8 százalék volt a negatív inflációnak köszönhetően.
Gyors növekedés
A bérek emelkedését gyorsítja az egyre csökkenő munkanélküliség, pontosabban a sok régióban jelentkező munkaerőhiány. A cégek kénytelenek többet fizetni alkalmazottaiknak, ha meg akarják tartani őket. A legnagyobb béremelkedést a mezőgazdaságban mutatta ki a hivatal, a fizetések ott 7,2 százalékkal emelkedtek átlagosan, ennek ellenére azonban még mindig a mezőgazdaság az egyik legrosszabbul fizető ágazatok egyike: tavaly átlagosan 702 euró volt az átlagos bruttóbér.
A legtöbbet a pénzügyi ágazatban keresték, átlagosan 1747 eurót, de 1700 euró felett volt az átlagkereset az informatikai és 1650 az energetikai ágazatban. Az ipari termelésben tavaly 978 euró volt az átlag, de egyes jól fizető vállalatok, mint például az autógyárak, ennél átlagosan sokkal többet fizetnek. A legjobb fizetést a pozsonyi Volkswagen biztosítja, amely már 2015-ben magasabb bért folyósított alkalmazottainak, mint a pénzügyi ágazat: 1795 euró volt a vállalati átlag.
A legalacsonyabb fizetések
A sor másik végén a vendéglátás állt, ahol mindössze 554 eurót kerestek átlagosan, és a már említett mezőgazdaság mellett alacsonyak a fizetések az építőiparban (651 euró) és a szórakoztatóiparban (695 euró). Az emelkedés azonban ezeken a területeken is legalább az átlagos szinten vagy e fölött mozgott. Az egészségügy a 908 eurós átlaggal – és 5,8 százalékos emelkedéssel – kezdi megközelíteni az országos bérszintet, az oktatásügy a 830 eurós átlagfizetéssel még elmarad ettől, de itt is 4,5 százalékos volt tavaly az emelkedés.
200 000 munkahely
A gazdaság tavaly 3,3 százalékkal bővült, ami ugyan 0,5 százalékponttal alacsonyabb a 2015-ösnél, de így is magasan az uniós átlag (1,9%), illetve az eurózóna átlaga (1,7%) felett volt – a növekmény döntően az izmos export számlájára írható. Jóval magasabb volt a magyarországi GDP emelkedésénél is, amely mindössze 2%-os volt. Ennek megfelelően nőtt a foglalkoztatás is, tavaly átlagosan 2,492 millió ember dolgozott, az aktív korúak 90,4 százaléka, de az utolsó negyedévi adat szerint 2,512 millió embernek volt munkája. A munkanélküliség tavaly átlagosan 9,7 százalékos volt, az utolsó negyedévben viszont már csak 9,1 százalékot mértek. Az elmúlt öt évben több közel 200 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. Idén várhatóan folytatódik a lendület, a banki elemzők újra 3% feletti növekményt várnak.
Ugyan a gazdaság növekedési üteme a tavalyihoz képest 0,5 százalékponttal lassult, de elemzők szerint ez főleg az uniós források gyengébb felhasználásának köszönhető. A lakossági fogyasztás viszont csúcsokat dönt. „A fogyasztás növekedésének alapjait megteremtette a munkaerőpiac, a növekvő foglalkoztatottság és a csökkenő munkanélküliség” – magyarázza Andrej Arady, a VÚB bank elemzője. Idén a tavalyinál gyorsabb növekedést várnak, az UniCredit 0,2 százalékponttal, 3,4 százalékra emelte az előrejelzését. A gazdasági növekedést elsősorban a befektetések növekedése gyorsítja majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.