<p>Londoni pénzügyi elemzők szerint meghaladja a 70 százalékot annak a kockázata, hogy Görögország távozni kényszerül az euróövezetből, és ezután törlesztési csődbe kerül.</p>
70 százalék felett a Grexit és a görög törlesztési csőd esélye
A Markit Financial Information Services piaci információszolgáltató cég a londoni kereskedési hetet záró péntek esti összegzésében kiemelte, hogy a görög szuverén CDS-tranzakciók - az államadósság-törlesztési leállás kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek - a tavalyi év közepe óta folyamatosan drágulnak, és a stabilizálódással jellemzett időszakokat minden esetben a Grexit, vagyis a görög euróövezeti távozás és az ebből eredő államcsőd újból emelkedő kockázata követte.
A Markit pénteki kimutatása szerint a szuverén görög CDS-kontraktusok árazásából levezethető, öt évi időtávlatra vetített halmozott görög államadósság-törlesztési csődkockázat 69 százalék volt, amikor februárban elakadtak az egyeztetések az EU és a görög kormány között, azóta azonban 75 százalékra emelkedett tovább
A Markit londoni elemzői szerint a folyamatnak nem is látni a végét. Egy másik nagy londoni piaci adatszolgáltató, az S&P Capital IQ kimutatása szerint a görög szuverén CDS-tranzakciók középárfolyama meredek, 250 pontos emelkedéssel 1840 bázispont környékén mozgott a pénteki londoni zárásban az irányadó ötéves kötvénylejáratra. A péntekre kialakult árazás alapján egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves görög államkötvényre jelenleg több mint 1,8 millió eurót meghaladó középárfolyamon kínálnak CDS-kontraktusokat a londoni piacon. Ez negyedmillió eurós drágulás egyetlen kereskedési nap alatt. Az S&P Capital IQ számítási modellje szerint Görögország jelenlegi szuverén CDS-árfolyama azt jelzi, hogy a piac 72 százalék körüli halmozott valószínűséggel árazza a görög államadósság-törlesztési csőd öt éven belüli bekövetkeztét.
Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági elemzőház, a Capital Economics legutóbbi tanulmánya szerint most már 50 százaléknál nagyobb a valószínűsége Görögország távozásának az euróövezetből.
A ház szerint a görög eurótagság megszűnésének ideje egyelőre bizonytalan, de az biztos, hogy Görögország jelenlegi gazdasági és pénzügyi helyzete fenntarthatatlan. A Capital Economics elemzői szerint a távozást követő kezdeti piaci felfordulás után azonban Görögországnak "sokkal jobb dolga lenne" az euróövezeten kívül.
A Moody's Investors Service hitelminősítő minap Londonban ismertetett átfogó elemzése szerint mindazonáltal fennáll annak is a veszélye, hogy ha Görögország távozik "a kifejezetten felbonthatatlannak tervezett valutaunióból", az óhatatlanul kérdéseket vetne fel több más eurógazdaság távozásának lehetőségével kapcsolatban is a piaci szereplők körében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.