<p>Szlovákiában az 1989-es rendszerváltás óta megnyolcszorozódtak a nominális bérek (euróra átszámítva az akkori 110 euróról a mai 875 euróra), azonban mivel az infláció is szinte ugyanilyen gyors ütemű volt, ezért a lakosság vásárlóereje az elmúlt 26 évben csak mérsékelten nőtt – derül ki a Postabank elemzéséből. </p>
13 százalékkal keresünk többet, mint 1989-ben
Pozsony |
A pénzintézet szerint a pénzromlás hatását figyelembe véve 1989-hez képest napjainkban reálisan 13 százalékkal vásárolhatunk többet. Első alkalommal 2007-ben sikerült meghaladni az 1989-es bérek reálértékét, akkor 3 százalékkal. Természetesen mindmáig vannak olyan alapvető fontosságú élelmiszerek, melyek a jóval magasabb bérek ellenére nagyobb kiadást jelentenek, mint a szocializmus idején – példa erre a kenyér vagy a félzsíros tej, igaz, ezeket akkoriban államilag dotálták. „A rendszerváltás előtti időszakhoz képest komoly változást jelent, hogy a háztartási műszaki cikkek jóval olcsóbbá váltak” – mondta Jana Glasová, a Postabank elemzője. Például 1989-ben egy színes tévéért átlagosan 83 napot kellett dolgozni, míg napjainkban alig 7 napot – a tévék közötti hallatlan műszaki szakadékról nem is szólva. Autóért 26 éve még 22 hónapot dolgoztak, ma már elég rá 12 hónap. (SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 11.16.
Behúzta a satuféket a szlovák gazdaság
2024. 11.16.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.