A Zajac-féle reformmal sok fogorvos nem ért egyet, attól tartanak ugyanis, hogy az emberek inkább a drasztikusabb, de olcsóbb és végleges megoldást választják majd, vagyis nem kezeltetik rossz fogaikat, hanem inkább kihúzatják azokat.
Fogatlan nemzet
„Fogatlan nemzetté válhatunk, ha a reform a jelenleg ismert formájában valósul meg” – mondta lapunknak egy vidéki fogorvos. Az új rendszer foleg a fejletlenebb régiókat sújtja majd, ahol a magas munkanélküliség miatt a lakosság nagy része megélhetési gondokkal küzd, a fogászati kezelésre végképp nem lesz pénze. Ugyan a foghúzásért egyszeri költségként többet kell fizetni, de a kihúzott fog már nem romlik tovább ellentétben a betömött foggal, amely 1-2 éven belül újabb kezelésre szorul. Fogpótlásról az említett régiókban szinte már ma sem beszélhetünk, a reform után még kevesebben élnek majd ezzel a költséges megoldással. Az új rendszer a fogorvosokat is tönkre teheti, mivel elveszthetik klientúrájuk nagy részét. Ok a körzeti orvosokkal ellentétben nem kapnak átalánydíjat a betegek után, csak az elvégzett kezeléseket fizeti a biztosító. Hátrányosan érinti oket az is, hogy a rendszer tíz év elteltével újra változik, a fogorvosi rendelo felszerelése pénzigényes vállalkozás, a megtérülési ido jóval több, mint tíz év.
Hasonló rendszert vezettek be néhány évvel ezelott Magyarországon, ám három év elteltével meg kellett szüntetniük, mivel a statisztikai adatok szerint az említett idoszakban több fogat húztak ki, mint azelott húsz év alatt. Sokkal kevesebben kértek fogmegtartó kezeléseket – töméseket, gyökérkezelést – mivel az sokkal költségesebb. „Ahogy a déli szomszédaink, mi is csak húzni fogjuk a fogakat, és rövid idon belül fogatlan nemzetté válunk. A beteg csak akkor jön majd kezelésre, amikor már késo lesz, s ezt az állapotot a jóval drágább kórházi kezeléssel is nehéz lesz helyrehozni. Az emberi szervezetben minden mindennel összefügg: a rossz fogazat emésztorendszeri panaszokat, vérképproblémákat, immunrendszeri zavarokat okozhat” – állítja a fogorvos. A szájápolás szempontjából jelenleg is sokkal rosszabb helyzetben vagyunk, mint a nyugat-európai országok. A megelozés jelenleg is ingyenes, de a páciens a legtöbb esetben el sem megy a javasolt ellenorzésre, vagy nem tér vissza az ellenorzéskor megállapított fogbetegség kezelésére. „A gyerekekre ez fokozottan érvényes. Van olyan páciensem, akinek 15 éves korában már több rossz foga van, mint ahány éves – mondta az egyik fogorvos. – Tizenöt éves korában volt eloször fogászati rendeloben, ami természetesen a szülok felelossége.” (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.