Az oszteoporózis a csontváz olyan kóros elváltozása, amelyre a csont szilárdságának csökkenése és a csonttörések kockázatának fokozódása jellemző.
Előzzük meg a csontok törését
A csontvesztés általános velejárója az öregedésnek, de egyes esetekben ez a folyamat felgyorsulhat és az átlagosnál nagyobb mértékű lehet a csontvesztés. Azoknál a személyeknél, akiknél gyermek-, illetve serdülőkorban nem alakult ki az optimális csonttömeg, a csontritkulás e nélkül a felgyorsult csontvesztés nélkül is létrejöhet.
A csontok szilárdsága a mészsóknak köszönhető, míg a szerves rostok a húzásállósság biztosításában játszanak szerepet. A szervetlen anyagok közül a csontok felépítésében a kalcium, foszfor, magnézium, fluor, szilícium, cink, mangán, réz és bór, a vitaminok közül pedig a D, C-, A- és K-vitamin vesz részt. A hormonok közül a mellékpajzsmirigy parathormonja szabályozza a kalcium-foszfor arányát, a pajzsmirigy kalcitonin hormonja, az ösztrogén (női nemi hormon) és a tesztoszteron (férfi nemi hormon) pedig a csontok leépülési és újraképződési folyamatait befolyásolja.
A csontképzésben részt vevő anyagok hiánya vagy arányeltolódása csontképzési betegségekhez vezethet.
Alacsony csonttömegre hajlamosító tényezők:
női nem
időskor
korai változókor
ösztogénhiányos állapotok (posztmenopauza, petefészek eltávolítása)
fehér bőr
vékony testalkat
alacsony testtömeg
Dohányzás
mozgásszegény életmód
nem megfelelő táplálkozás
csontritkulás előfordulása, halmozódása a családban
korábbi csonttörések
Az alkohol- és koffeintartalmú italok mértékkel történő fogyasztása nem áll egyértelmű kapcsolatban a csonttömeg csökkenésével.
Két formája van
Elsődleges csontritkulás: előfordulhat bármelyik életkorban, nőknél és férfiaknál egyaránt, de a leggyakoribb a változó korban lévő nőknél, valamint az idős férfiaknál.
Másodlagos csontritkulás: valamilyen állapot, betegség következményeként alakul ki.
Másodlagos csontritkulásra hajlamosító tényezők:
endokrin betegségek (a pajzsmirigyhormon túltengése, a mellékpajzsmirigy betegsége, hypooestrogenaemia),
gasztrointesztinális betegségek (mukoviscidózis, lisztérzékenység, anorexia nervosa, krónikus gyulladásos betegségek),
vérképzőszervi betegségek,
kötőszövet eredetű megbetegedések,
hipogonadizmussal járó állapotok,
genetikai rendellenességek,
szív- és veseelégtelenség,
alkoholizmus,
gyógyszerek (glükokortikoidok, aluminiumtartalmú antacidok),
hiányos táplálkozás.
A csontritkulásban szenvedő betegeknél gyakoriak a csonttörések, amelyekre még további hajlamosító tényező lehet a gyakori elesés, csökkent látás, csökkent észlelőképesség.
Megelőzés
Két formája van:
Elsődleges: célja a gyermek- és serdülőkorban a maximális csonttömeg elérése
Másodlagos: célja a felnőttkori csontvesztés lassítása.
Gyógyítása
gyógyszeres: D-vitamin-, kalciumpótlás, hormonpótló kezelés, szintetikus kalcitonin
gyógytorna
diéta
A csontritkulás diétája
A diéta célja a maximális csonttömeg elérése, valamint a csontvesztés lelassítása. Mind a megelőzésben, mind a terápiában az elsődleges a kalciumban gazdag, kiegyensúlyozott táplálkozás, szükség esetén D-vitamin kiegészítéssel.
A kalciumban gazdag étrend összeállításánál figyelni kell arra, hogy a növényekben (paraj, sóska, rebarbara, zellergumó, búzakorpa, szárazhüvelyesek) található oxál- és fitinsav csökkenti a kalcium felszívódását, mivel azzal oldhatatlan egységet képez. A felszívódás jobb a tejtermékekből, mert a savanyú közeg és a laktóz elősegíti a folyamatot.
A kalcium hasznosulását segíti
D-vitamin
laktóz
savas közeg
fizikai aktivitás
A kalcium hasznosulását gátolja
kevés D-vitamin
mozgásszegény életmód
dohányzás
túlzott fehérjefogyasztás
túlzott foszforbevitel
túlzott zsiradékfogyasztás
A tej és tejtermékek a legmegfelelőbbek a kalcium pótlására, mivel magas kalciumtartalmuk mellett a laktóz és tejsavtartalmuknak köszönhetően nagyon jól hasznosulnak. A sajtokban a tejnél is magasabb a kalciumtartalom, az ömlesztett sajtok azonban nem ajánlottak, mivel magas a foszfortartalmuk is. Tejcukorérzékenyek esetén a laktózmentes tej fogyasztása ajánlott. A magas kalciumtartalmú olajos magvak (mogyoró, dió, mák, mandula) esetében is érdemes figyelembe venni jelentős foszfortartalmukat.
Ma már az üzletekben a kalciummal dúsított élelmiszerek gazdag kínálatát találjuk. Ilyen pl. az ásványvíz, bizonyos kenyérfajta, sajtok, gyümölcslevek, joghurtok, húskészítmények, amelyek címkéjén fel van tüntetve, hogy kalciummal dúsítottak.
A magas foszfortartalmú élelmiszerek, mint például az üdítőitalok, húsok, húskészítmények, belsőség, száraz hüvelyesek, ömlesztett sajtok, egyes konzervek, fogyasztása csontritkulás esetén csak korlátozott mennyiségben ajánlott.
Fő magnéziumforrás a zöldség, főzelékfélék, hüvelyesek, gabonafélék, gyümölcsök. Magnéziumból a korcsoportnak megfelelő, ajánlás szerinti mennyiség bevitele az ajánlott (felnőttek esetében 300-350 mg/nap).
Az ásványi anyagok közül a fluor erősíti a csontok stabilitását, csontritkulás esetén fokozza a kalcium visszatartását. A bór szerepet játszik a tesztoszteron és az ösztrogén képzésében, a kalcium és a magnézium anyagcseréjének szabályozásában, és segíti a D3-vitamin képzését.
A D-vitaminnak meghatározó szerepe van a csontanyagcserében, mivel egyik fő funkciója, hogy biztosítja a kalcium felszívódását, és a kalcium, valamint a foszfor beépülését a csontokba. Fő forrásai a halak, tej, tejtermékek, máj, tojás, margarin.
A csontanyagcserében egyéb vitaminok is fontos szerepet játszanak. Ilyen pl. a C-vitamin (a kollagénrostok képződéséhez szükséges), A-vitamin (segíti a csontok hosszanti növekedését), K-vitamin (szerepet játszik a csontfehérje-képződésben), amelyekből a napi ajánlott mennyiség bevitele szükséges.
A szerző dietetikus
Megelőzte az emlő- és méhrákot
A csontritkulás szociális és gazdasági következményeinek felmérésére az elmúlt évtizedben számos rendkívül komplex és a kérdéskört minden részletében áttekintő tanulmány született. Az Európai Oszteoporózis Társaság és az Amerikai Nemzeti Oszteoporózis Társaság értékelése szerint a csontritkulásban szenvedő betegeknél a törések okozzák a legtöbb halált és a legmagasabb költségeket. Bár többnyire minden ország egészségügyi statisztikájában a szív- és érrendszeri megbetegedésekből eredő halálozás a listavezető, az utóbbi években a combnyaktörés megelőzi az emlő- és méhrákot – ismertette a tanulmányt dr. Juraj Payer professzor, minisztériumi szakértő. A csontritkulás kezelésével foglalkozó szakorvosok manapság a beteg egyéniségének és biológiai adottságainak megfelelően választhatják a legmegfelelőbb terápiát, gyógyszert. Ha a beteg fiatalabb és változókori panasz áll a háttérben, – a mellre és méhnyálkahártyára való kockázatot felmérve – a hormonkészítmények bevetésével orvosolhatják a bajt. Amikor a beteg már nem fogamzóképes, a csontépítést serkentő, illetve a csontbontást gátló orvosságok széles palettája áll rendelkezésre. (erf)
Néhány fontos kalciumforrás
Élelmiszer Ca-tartalom
megnevezése (mg/100g)
tehéntej 120
joghurt 130
kefír 100
tejföl 400
túrók 400
sajtok 850
mák 968
szója 200
banán 110
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.