A háromosztatú idegről

Jelige: Arcfájdalom. „Nyugalmazott jogász vagyok. Szeretném megkérni a doktor urat, hogy írjon a háromosztatú ideg (n. trigeminus) fájdalmának kezeléséről, beleértve a gyógyszeres és a műtéti kezelést is.

Jelige: Arcfájdalom. „Nyugalmazott jogász vagyok. Szeretném megkérni a doktor urat, hogy írjon a háromosztatú ideg (n. trigeminus) fájdalmának kezeléséről, beleértve a gyógyszeres és a műtéti kezelést is.”

Nekem címzett levelében írja, hogy neuralgia trigeminus nevű betegséget állapítottak meg az orvosok, amely a gyakorlatban a háromosztatú ideg fájdalmas megbetegedését jelenti. Már egy korábbi levelemben leírtam, hogy ennek az idegnek a legfontosabb feladata, hogy érző rostokkal lássa el az azonos oldali arcfelet a fejtetőtől kezdve az áll alsó széléig, a külső hallójárat elülső részét, ezenkívül a száj, az orr és a szem nyálhahártyájának érzékenységéért is felelős. Mozgató része a rágóizmok zavartalan működését szolgálja. Számos betegség okozhat olyan mérvű fájdalmakat, hogy a beteg képtelen megszólalni, ásítani, a rágásról nem is beszélve. Még a legenyhébb érintés is heves fájdalmakat okoz. A panaszok naponta többször is ismétlődhetnek. Ennél a betegségnél az orvos első teendője az, hogy kizárja azokat az okokat, melyek kiválták a kínzó fájdalmakat. A leggyakoribb okok közé tartozik az arcüreggyulladás, rossz fog és övsömör. Ritkábban a fájdalom okaként szerepelhet tumor az ideg agytörzsbe való belépése mentén. Ezen a helyen az ideget egy körülbelül 5-6 milliméteres részen centrális velőshüvely-réteg veszi körül. Ha ezt az aránylag rövid szakaszt a szomszédságában futó érfal ingerli, úgy ez neuralgiás fájdalom formájában jelentkezik.

Az ön esetében történt neurológiai kivizsgálás, agyi CT, sőt gyógyszeres kezelés sajnos nem szüntette meg tökéletesen a panaszait. Ha nem tumoros betegségről van szó, sokszor alkalmaznak B12-vitaminnal történő kezelést, gyakran adják a tramadoltartalmú gyógyszert, a nem szteroid gyulladásgátlókat, főként a gyomorkímélő nimesulid tartalmút, mely vízben feloldható granulátum formájában is létezik. Sokszor azonban a hagyományos fájdalomcsillapítók nem túl hatékonyak, ezért más típusúakat kell alkamazni. Legtöbbször az epilepsziás betegségeknél is használt gyógyszerek mutatkoznak a leghatékonyabbnak: carbamazepin (max 1200 mg), gabapentin (max. 2400-3600mg), lamotrigin (max. 25-500mg). Végeztek tanulmányokat, amelyekből kiderült, hogy a topiramat hatóanyagot tartalmazó gyógyszereknek is lehet szerepük ezeknek a neuralgiás fájdalmaknak a gyógyításában. Ha herpesz vírus okozza a fájdalmakat, akkor szóba jöhetnek még a triciklikus antidepresszánsok is. Van, amikor csak az segít a betegnek, ha kombinálják ezeket a gyógyszereket. Sajnos az is előfordul, hogy a gyógyszeres kezelés nem vezet eredményre, a betegnek nem múlnak el a fájdalmai. Ilyenkor többféle sebészi megoldás jöhet szóba. Az egyik legrégebbtől ismert a háromosztatú ideg alkoholizációja (ez nem azt jelenti, hogy szájon át kell alkoholt fogyasztani, hanem azt, hogy helyileg, injekciós tűvel juttatják el az ideg közelébe), mivel az alkohol károsítja az idegvégződést, ezáltal szünteti meg a fájdalom közvetítését az agyba. A módszer hátránya az, hogy egy bizonyos idő elteltével a fájdalmak gyakran visszatérnek, és így az eljárást meg kell ismételni. A következő módszer az úgynevezett elektrokoaguláció, amikor is a koponyacsontba vezetnek egy elektródát egészen a háromosztatú ideg félhold alakú dúcáig – ganglion Gasseri. Speciális hőimpulzusok segítségével sikerül kiiktatni az ideg hőérzékeny részét, mely a fájdalomimpulzust is vezeti. Néha azonban kellemetlen mellékhatásként előfordulhat az arc zsibbadása. Ha a fájdalmat az okozza, hogy az ideget az agytörzsbe való lépése előtt a közelében futó érfal irritálja, akkor ennek a kiküszöbölésére is van megoldás, mégpedig az, hogy az érfal és az ideg közé izomszövetet vagy más szövetbarát anyagot, pl. teflont helyeznek, mely meggátolja, hogy az érfal közvetlenül érintkezzen az idegszövettel. Abban az esetben, ha az idegsebész nem tapasztalja a háromosztatú idegnek az ér által történő irritációját, módjában áll részlegesen elmetszeni az ideg érző (nem pedig a mozgató) részét még az agytörzsbe való belépésük előtt, ami szintén megakadályozza a fájdalomingerek eljutását az agyba.

Önnek azt ajánlanám, érdeklődjön körzeti orvosánál, van-e lakóhelye közelében krónikus fájdalmakkal foglalkozó ambulancia (algeziológus), ahol foglalkoznak egyebek között a háromosztatú ideg fájdalmának kezelésével is, melyet az egészségügyi biztosítók térítenek. Ismételten konzultáljon az idegorvosával, közölje vele, hogy az ön által szedett gyógyszerek nem szüntetik meg tökéletesen a fájdalmait.

Dr. Póczik Gábor neurológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?