A hűvösebb idő, a szeles, nyirkos ősz önmagában sem szívderítő, hát még ha úgy érezzük, egy betonfal választ el bennünket napközben az asztal túloldalán ülőktől. A nátha ugyan az ártalmatlan, gyors lefolyású betegség álarcát viseli, de csak az tudja igazán, mire képes, aki próbált már munkára koncentrálni a két orrfújás közben eltelt harminc másodpercben, vagy önfeledten szórakozni hasogató fejfájással.
Sapka és kézmosás a nátha ellen
Felkészülni a hőmérséklet-változásra
Nem véletlen, hogy a nátha az ősz jellemző betegsége. A hőmérséklet csökkenéséhez nehéz azonnal alkalmazkodni: a legtöbb megbetegedés a lenge, nyárias öltözködés miatt következik be. A lehűlés persze nem mindig közvetlenül oka a megfázásnak; előfordul, hogy csak legyengíti az immunrendszert annyira, hogy a szervezet nem lesz képes ellenállni a hideg időben könnyen szaporodó, rendkívül változatos vírusoknak. A náthás időszak előtt ezért érdemes nagyobb figyelmet szentelni az időjárás változásainak, figyelni a réteges öltözködésre.
Ennél is fontosabb azonban, hogy a szervezet a lehető legegészségesebben készüljön a hűvös őszre és a vitaminokban szegényebb télre. A vírusoknak kedvező időszakban és azt megelőzően érdemes a megszokottnál is több vitamint bejuttatni a szervezetbe, lehetőleg friss gyümölcs és zöldség formájában. A hideg idő beköszöntével a szükséges vitaminok pótlására már érdemes patikákban kapható készítmények közül kiválasztani a legmegfelelőbbet; a szakorvos elsősorban a C-vitamin elégséges bevitelére hívja fel a figyelmet. A rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás és a káros szenvedélyek elkerülése erősíti az ellenálló képességet.
A nátha szezonja
Felesleges tanács, hogy a vírus terjedésének legaktívabb időszakában, azaz október, november táján ne menjen senki tömegbe, hiszen tömegközlekedési eszközökön, szórakozás közben vagy éppen a munkahelyen bárki fertőzésnek lehet kitéve. Ilyenkor kerülni kell a közelséget, a megszokottnál pedig gyakrabban kell kezet mosni.
Elmúlik magától?
A nátha tüneteinek enyhítésére tökéletesen alkalmasak a recept nélkül kapható készítmények, ezek használatát a szakorvos is javasolja. A vitaminok szedését a megfázás ideje alatt sem kell abbahagyni, fontos azonban, hogy bizonyos készítmények (így például egyes megfázás elleni szerek és fájdalomcsillapítók) nem szedhetők egyszerre. Érdemes kihasználni a régről ismert praktikákat: a gőzölést, a melegítő infralámpát. Megfázáskor érzékenyebbé válnak a nyálkahártyák, így ezek nedvesen tartását segítheti a lakás, a munkahely rendszeres szellőztetése, párologtató használata és a gyakori folyadékbevitel. Ilyenkor kerülni kell a szénsavas üdítőket, de a túlságosan forró vagy túlságosan hideg ital sem tesz jót. Leginkább a koffein- és cukormentes, langyos tea javasolt.
Szerencsés esetben a nátha 3-4 nap alatt teljesen elmúlik. Ritkábban azonban komoly szövődmények is adódhatnak, amelyekkel idejében orvoshoz kell fordulni. Ha a tüneteket enyhítő készítmények alkalmazása mellett torokfájás, magas láz jelentkezik, netán ha egy héten túl sem múlik az orrdugulás és fejfájás, mindenképpen fel kell keresni a háziorvost. (J. R.)
4+1 immunerősítő tanács
1 Vitaminok, lehetőleg a háziorvos tanácsa alapján kiválasztott készítmények szedése.
2 Komplex vitamin helyett alkalmazható a megemelt dózisú C-vitamin-bevitel: naponta maximum 1000 mg.
3 Az étrendben naponta többször szerepeljen gyümölcs és zöldség, lehetőleg nyers formában is. Szerencsére a télen kapható gyümölcsök gazdagok C-vitaminban, ajánlott ezért több narancsot, citromot, kivit fogyasztani. Szintén hasznos a zöldpaprika, a kelbimbó, a spenót, a káposzta vagy a brokkoli.
4 Megfelelő folyadékbevitel, lehetőleg kevés cukrot tartalmazó italból.
+1 Rendszeres mozgás. A napi séta, a hetente két-három alkalommal végzett mozgás (futás, túra, úszás, torna) segít karban tartani az immunrendszert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.