Egy amerikai cég közölte az utóbbi évek azon kutatási eredményeit, amelyek segítségével nagy hatékonysággal vált lehetővé az emberi embrionális őssejtek klónozással történő előállítása.
Egy lépés az ember másolásáig
Az emberi embrió sikeres klónozásáról, ami tudományos áttörést jelent, az Advanced Cell Technology nevű, Massachusetts állambeli biotechnológiai vállalat tudományos fejlesztési alelnöke, Robert Lanza számolt be. A petesejtből eltávolították a DNS-t, és azt a felnőtt szervezet bőrsejtjének sejtmagjából kivont DNS-sel helyettesítették. Az embrió növekedésnek indult, mintha spermium termékenyítette volna meg, de ahelyett, hogy emberi magzattá fejlődött volna, egyszerűen sejtek „labdaszerű” halmazává nőtt.
Azt egyelőre nem közölte a vállalat, hogy magát a klónozás tényleges célját, vagyis őssejteknek az embrióból történő kivonását sikerült-e megvalósítani. Az őssejt olyan sejt, amely a kifejlett szervezet bármilyen fajta sejtjévé fejlődhet. Két alapvető típusát különböztetjük meg: vannak olyan, „teljes értékűnek” tekinthető őssejtek, amelyekből idegsejtek is fejlődhetnek; ezeket csak embrióból lehet nyerni. A „majdnem teljes értékű”, úgynevezett „idegsejt mínusz” őssejtek másként is nyerhetők, de azok értelemszerűen nem hasznosíthatók az idegi megbetegedések kezelését célzó kutatások során. A cég reményei szerint az őssejtkutatás révén idővel „testre szabott” kezelés válik lehetővé számos betegségfajta esetén, ide sorolva egyebek közt a cukorbajt, a szélütést, a rákot, az AIDS-et, valamint az olyan rendellenességeket, mint amilyen a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór. A gyógyítás lényege a fent leírtak tükrében: az egyén őssejtjeiből keletkeznének a megbetegedett szerv „rossz sejtjei” helyett a szükséges „jó sejtek”. Michael West, az Advanced Cell Technology (ACT) igazgatója hangsúlyozta: a most végrehajtott kísérlet során tudományos, biológiai értelemben nem egyedi emberi életet reprodukáltak az embrióklónozással, hanem csupán lemásolt élő sejtek csoportját hozták létre. „Nem emberi élet, hanem csupán sejtélet keletkezett.” Számos klónozási szakértő mégis egyszerűen teljes kudarcnak értékeli ezeket az eredményeket. A cég alelnöke szerint is csak azért közölték a korai eredményerket, mert a gyógyászat egyik legígéretesebb területéről van szó.(o-o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.