Tavaly nyáron az amerikai tudományos akadémia egyik washingtoni ülésén kapott lehetőséget arra, a klóntémában elhíresült Dr. Severino Antinori, hogy megvédje emberi klónozási kísérleteit.
A meghallgató akadémikusok többek között azt a kérdést is feltették a klónozási terveket dédelgető Dr.
Ez rossz tudomány!
Tavaly nyáron az amerikai tudományos akadémia egyik washingtoni ülésén kapott lehetőséget arra, a klóntémában elhíresült Dr. Severino Antinori, hogy megvédje emberi klónozási kísérleteit.
A meghallgató akadémikusok többek között azt a kérdést is feltették a klónozási terveket dédelgető Dr. Severino-nak és a többi klónozó kutatócsoportnak, hogy van-e olyan vis major, ami eltántoríthatja őket tervük véghezvitelétől. Valószínűleg nincs.
Az olasz doktor a bizottsági meghallgatáson elmondta, hogy minden lehetséges lépést megtesz azért, hogy minél kisebbre csökkentse a veszélyt, melyet a klónozással létrehozott csecsemőkben kialakuló rendellenesség jelent. Erre azért volt szüksége, mert az állati klónozással foglalkozó kutatók olyan kérdésekkel bombázták, amellyel az állati klónok genetikai rendellenességeinek és a fejlődési hibáknak emberre vonatkozó problémáját feszegették.
Az Antinorit és Panos Zavost kollégáját támadó tudósok kiemelték, hogy az állatok esetében elvégzett klónozások nagy valószínűséggel végződnek életképtelen utódok, torzszülöttek, halva született magzatok világra jövetelével, abortusszal és fejlődési rendellenességekkel.
Zavos szerint már az anyába való beültetés előtt ki lehet szűrni a rendellenes embriókat. Azt azonban elismerte, hogy a továbbiakban adódhatnak még problémák. Elmondta, hogy csoportja a klónozásra jelentkezőkkel részletesen ismerteti, hogy milyen potenciális problémákkal és várható sikertelenséggel kell számolniuk. Ezt követően aláírattatnak velük egy beleegyező nyilatkozatot is, mely azt igazolja, hogy tudják, milyen kockázatokkal kell szembenézniük a klónozási kísérlet során.
„A technika még nem tökéletes, de dolgozunk, hogy az legyen. Biztonságossá tehető az emberek számára ez a klónozási technika” – hangsúlyozta Dr. Zavos.
A nemzetközi média által nagy érdeklődéssel kísért megbeszélésen a klónozást ellenzők legfőbb kifogása az volt, hogy szerintük az állatkísérletekben tapasztalt rendellenességeket nem lehet idejében kiszűrni a beültetésre váró emberi embrióknál. „Ez rossz tudomány!” – foglalta össze a tiltakozók álláspontját Rudolf Jaenisch az MIT Whitehead Institute biológusa, állatklónozási úttörő. A megbeszélés éles hangvételére jellemző volt, hogy Zavos és Jaenisch folyton félbeszakították egymást, sőt Zavos egyik alkalommal kitört: „Nem engedem, hogy ez az ember kioktasson!”
Jaenisch szerint a klónozott állatembriók mindössze 1-5 százaléka érte meg a világrajövetelt, és még ezek közül is sok elpusztult különböző születési rendellenességek miatt, míg mások túlsúllyal születtek. „A problémák azonos arányban jelentkeztek mind juhoknál, mind pedig szarvasmarhánál, egérnél, sertéseknél és kecskéknél” – hangsúlyozta a tudós.
Más kutatók azonban azt állítják, sok klón bizonyult egészségesnek, és a jelenleg használatos technika sokkal hatékonyabbá is válhat. Mindazonáltal az ember klónozását továbbra is etikátlannak tartják. (BBC - stop!)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.