Veszélyes mítoszok az oltásról

Jön az influenzaszezon – érdemes oltást kérni

Nem könnyű megkülönböztetni az influenzát és Covid-19-től. A küszöbön álló influenzajárvány előtt a szakemberek azt ta-nácsolják főleg a szenioroknak s a gyenge immunrendszerű embereknek, hogy oltassák be magukat influenza és a veszélyes pneumokokkuszok ellen akár a közvéleményben keringő oltásellenes dezinformációk miatt is, hiszen évről évre nő azok száma, akik elutasítják a védőoltást.

A szakemberek szerint az alábbi négy oltásellenes mítosz az, ami miatt olyan alacsony nálunk a beoltottak aránya.

Ha az ember egészséges és soha nem volt influenzás, az oltásnak nincs értelme

Ha még soha nem volt influenzás, az még nem jelenti azt, hogy nem kaphatja el a betegséget. Lehet, hogy csak vírushordozó, de megfertőzhet olyanokat, akiket valamilyen betegség miatt nem lehet beoltani, de nekik az influenza akár halálos is lehet. Elsősorban a daganatos betegekről, a terhes nőkről, az immunzavarban szenvedőkről, a légúti betegségben szenvedőkről és a szervátültetésen átesettekről van szó.

Influenzát a védőoltástól is lehet kapni

Az influenza elleni szérum nem tartalmaz élő vírusrészeket, tehát ettől influenzát nem lehet kapni. Az oltás után azonban a betegséghez hasonló tüneteket tapasztalhat az ember, például hőemelkedést vagy izomfájdalmat. Ezek a tünetek 1-2 napig tartanak, majd további szövődmények nélkül elmúlnak. Ha valaki az oltás után megbetegszik, lehetséges, hogy még azelőtt megfertőződött, mielőtt ellenanyagok képződtek volna, vagy más vírusos betegséget kapott, esetleg olyan baktériumtörzs fertőzte meg, amely nem része a vakcinának. Tehát a vakcina nem jelent teljes védelmet az influenzavírus ellen, de enyhíti a vírusos betegség lefolyását.

Ha az ember az elmúlt évben már megkapta az influenza elleni védőoltást, idén már felesleges újra kérnie

Az influenza elleni oltóanyag abban különbözik a többi vakcinától, hogy összetétele évente változik, mégpedig az aktuálisan előforduló baktériumtörzsek szerint, ezért kell minden évben újra beoltatni magunkat. Az ellenanyagok 6–12 hónapig védenek bennünket. Összetételét minden évben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Humán Gyógyszerek Bizottsága dolgozza ki.

A szájmaszk nem véd meg az influenzától

Az influenzavírus cseppfertőzéssel vagy fertőzött tárgyak érintésével terjed. A vírus szobahőmérsékleten akár 14 napig is elél. Terjeszthetjük személyes kontaktussal vagy fertőzött tárgyak érintésével. A szájmaszk viselésével elsősorban a környezetet védjük, hogy köhögéssel és tüsszögéssel ne terjesszük tovább a vírust.

Az influenza elleni vakcina a megfázástól is véd

Az influenza elleni vakcina csak a influenzavírus ellen véd, de más heveny légzőszervi betegségeket okozó kórokozók ellen nem. Az influenzától eltérően az akut légzőszervi betegség fokozatosan alakul ki.

(zdravie-k)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?